Ко штити Жељка Митровића да не плаћа порез
Жељко Митовић, власник „Пинка“, тренутно је држави Србији дужан 705 милиона динара за неплаћене порезе и доприносе у претходних неколико година и он се налази на самом врху листе највећих пореских дужника. Чак ни својим запосленима не измирује обавезе. Ко је Митровићу дозволио да годинама не плаћа порез, питање је на које још нема правог одговора.
У Пореској управи кажу за “Блиц” да је ова фирма Жељка Митровића репрограмирала дуг од 705 милиона динара на 24 рате, а да прва рата доспева на наплату 24. фебруара 2014. године. Али мимо овог дуга, Пореска управа је на најновијој листи дужника од „Пинка“ потраживала нових 104 милиона!
Добра је вест да је Митровић, као и већина привредника у Србији, ипак почео да плаћа порез. Према информацијама Пореске управе, он је недавно платио дуг од 104 милиона, па је његовим запосленима уплаћен део заосталих плата, пореза и доприноса.
Али ко је Митровићу помогао да направи дуг од 705 милиона, који је углавном настао у време владе ДС и партија Ивице Дачића и Млађана Динкића?
Проговорио и председник РРА
Председник Савета РРА владика Порфирије после дана ћутања огласио се јуче и рекао да не сматра да је РРА благо реаговала у случају напада Жељка Митровића на “Блиц”.
- Наша служба је послала захтев „Пинку“ да се изјасни. Тек кад се размотри и то што „Пинк“ емитује и то што „Пинк“ каже, као и на шта се жале они који се жале, службе које се баве тим послом, и мониторинг и правна служба, размотриће да ли је повређен закон. Ако је то случај, предузећемо даље кораке - “објашњава” владика.
Бивши директор Пореске управе Драгутин Радосављевић, који би морао да има одговор на ово питање, упорно је јуче игнорисао позиве “Блица”. Међутим, политички аналитичар Владимир Гоати нема дилеме да се иза овог крије политичка подршка.
- Процена политичких моћника јесте да ће све дужнике, који су врло утицајни људи како у сфери информисања тако и у другим гранама привреде, држати у некој врсти потчињеног положаја тако што им толеришу дугове. На тај начин под својим непосредним утицајем политичари држе власнике бројних компанија - каже Гоати, додајући да постоје и други разлози због којих се толеришу пореска дуговања.
Последице оваквих спрега између утицајних људи у земљи и оних који су на власти, сматра Гоати, јесу стварање једног врзиног кола у коме не гонећи највеће дужнике држава толерише и оне који тим компанијама не плаћају.
- И нико не зна која дуговања јесу, а која нису тржишно оправдана - сматра Гоати.