Шта ће Меркелова усред шпијунске афере
Већина Немаца, 62 одсто њих, сматра да је канцеларки Ангели Меркел угрожен кредибилитет због афере немачке Савезне обавештајне службе (БНД) која је, како се сазнаје, помагала Американцима у шпијунирању Европљана, европских влада и фирми, што је Канцеларска служба, наводно, још 2008. година знала али није реаговала.
Већина Немаца, наиме, сматра да је због те афере углед Меркелове у опасности, а 18 одсто њих не верује у то, показала је данашња анкета Института за истраживање јавног мњења ИНСА, спроведена за потребе немачког таблиода Билд.
Ако треба, канцеларка ће да проговори
Чак и међу симпатизерима демохришћанског блока, на чијем челу је Меркелова, 54 одсто њих верује да је углед Меркелове у опасности, док је међу традиционалним бирачима Социјалдемократске партије (СПД), њеним актуелним коалиционим партнерима, чак 77 одсто таквог уверења.
Сама Меркелова је у интервјуу за радио „Бремен“ изјавила да ће она дати изјаву пред једном парламентарном комисијом „уколико се то буде тражило“, преносе немачки медији, указујући да та афера озбиљно оптерећује владу у Берлину.
Из владе у Берлину се чују различити тонови о тој афери, нарочито после веома оштрог става шефа СПД и вицеканцелара Зигмара Габријела према Меркеловој, пренео је Танјуг.
Сам Габријел, за кога се шпекулише да би могао бити канцеларски кандидат своје СПД и „изаћи на мегдан“ Меркеловој на следећим савезним изборима је, како оцењују медији, неуобичајено оштро напао канцеларку и рекао да је БНД — шпијунски скандал, идеалан да изазове тешке потресе.
Портпарол посланичког клуба демохришћана, задужен за унутрашњу послитику, Штефан Мајер упозорио је, опет, Габријела да би се морао уздржано односити према тој афери и нагласио да је чињеница да је у време канцелата Герхарда Шредера (СПД) и његовог тадашњег шефа Канцеларске службе, актуелног шефа дипломатије Франка-Валтера Штајнмајера (СПД) дошло до тесне сарадње БНД и америчке обавештајне агенције НСА.
„То би обојица (Шредер и Штајнмајер) под заклетвном могли да разјасне“, рекао је Мајер.
Влада да реагује хитно
И док се из редова демохришћана позива на „хладну главу“ и уздржаност, дотле се из редова СПД захтева да влада хитно пружи допринос за више објашњења и да преда парламентарној комисији за рад НСА листу са траженим критеријумима, односно, објектима за шпијунирање НСА.
Политичари СПД и из опозиције захтевају сада да се „карте положе на сто“ и свеобухватно објасни улога Канцеларске службе.
Посебно под притиском је Томас де Мезијер, актуелни министар унутрашњих послова и бивши шеф Канцеларске службе, а тиме и одговорна личност за координацију и контролу рада обавештајних служби који је одбацио као неосноване критике и оптужбе на његов рачун у вези са шпијунском афером.
Де Мезијер је, како преносе медији, као подметање означио критике у вези са сазнањима да је Канцеларска служба још 2008. године (када је он био шеф те службе) сазнала да је америчка обавештајна служба НСА уз помоћ и преко БНД шпијунираала европске фирме и личности.
Он је тим поводом рекао да се у вези са информацијом БНД упућеној 2008. године њему, као тадашњем шефу Канцеларске службе, није радило о конкретним оптерећујућим индицијама за злоупотребу сарадње БНД и НСА, већ више о томе да се не продубљује одређена сарадња, како би се злоупотреба избегла.