Америка шири лажи о убиству Бин Ладена
Америчке снаге убиле су вођу Ал Каиде Осаму бин Ладена уз пуну сарадњу пакистанских војних и обавештајних агенција, пише лист „Лондон ривју оф букс“.
Амерички званичници, укључујући и америчког председника Барака Обаму, у више наврата су тврдили како је операција хватања чувеног лидера терориста 2011. године изведена без помоћи специјалних снага Пакистана и без претходних информација пакистанске владе.
Међутим, искусни новинар-истраживач Сејмур Херш открива да су власти САД измислиле коначан исход догађаја.
Како је наведено у Хершовом експозеу, објављеном на сајту листа, Осама бин Ладен је био заробљеник у Пакистану од 2006. године, а војска не само да је знала његову локацију, него га је држала у кућном притвору у замену за новац који јој је давала Саудијска Арабија.
Херш сматра да је Американцима помогао и високи званичник Пакистана, оповргавши изјаве Вашингтона да се лидер Ал Каиде крио у Пакистану, где су га „пронашле“ америчке „фоке“.
Како тврди Херш, специјалне службе Пакистана су још 2006. године ухватиле Бин Ладена и држале га у једном затвору како би вршиле притисак на Талибане и друге екстремисте и тако пресекле њихову активност у Пакистану и Авганистану.
О пребивалишту „терористе број један“ америчким властима је испричао извесни пакистански обавештајац за награду од 21 милион долара, а ту информацију су, према речима новинара, потврдила два консултанта у команди САД.
Херш је такође разговарао и са неким изворима у Пакистану, али у Белој кући, које тврде да су Бин Ладена пронашли, пратећи човека од поверења шефа Ал Каиде.
Херш подсећа да су у Вашингтону говорили да би Бин Ладена ухватили живог, да је постојала таква могућност.
Међутим, амерички новинар пише да „то није био случај“ јер када су амерички војници ушли у зграду где се налазио Бин Ладен, пакистански стражари су већ били отишли, наводи се у чланку.
Херш је ставио под знак питања и верзију да је тело Бин Ладена сахрањено у мору по прописима ислама.
Новинар наводи сведочење једног припадника „фока“, према којем су остаци вође Ал Каиде, укључујући и његову главу са неколико рупа од метака, положили у џак и бацили из хеликоптера са планинског масива на путу за Џелалабад.
Сејмур Херш се, како каже, више пута обраћао Белој кући за коментар, али одговор није добио.