Реаговаћемо на разне начине на провокације Запада

17-06-2015 11:10:12 | | / vostok.rs |


САД настављају да прете да ће повећати војно присуство у Европи. У земље Европске уније могли би да буду пребачени ловци Ф-22 „раптор“ који, према речима министарке војно-ваздушних снага САД Деборе Ли Џејмс, треба да се супротставе „руској претњи“.

„Борба против Москве“ помоћи ће Американцима да оправдају повећање војног буџета и да подстакне Русију на додатне трошкове. Руска војска је, међутим, спремна да реагује на претње.

САД нису искључиле размештање ловаца Ф-22 „раптор“ у Европи. Џејмсова је пребацивање најсавременијих авиона у Европу објаснила тежњом да се Русији покаже моћ.

„Највећа претња је, по мом мишљењу, деловање Русије. То је најважнији разлог због ког сам допутовала у Европу“, рекла је Џејмсова на авиосалону у Буржeу.

Она је савезнике из НАТО-а позвала да средства за одбрану одржавају на договореном нивоу. Многе европске земље су последњих година озбиљно повећале расходе, а после финансијске кризе тај процес је захватио чак и Велику Британију. „Ми ћемо уверити савезнике да смо раме уз раме с њима“, навела је америчка министарка.

Подсетимо да је командант копнене војске САД у Европи Бен Хоџис изјавио да САД планирају да у Источној Европи и Прибалтику разместе тешко наоружање. Пољска и Литванија су потврдиле да са САД преговарају о размештању америчке тешке војне технике на својој територији. Војна министарства Естоније и Летоније такође су подржала предлог Пентагона. Раније су САД већ пребациле у Европу неколико јуришних авиона А-10 и ловаца Ф-15.

Свесно користе мит о „руској претњи“

Планови САД о размештању војне технике у супротности су с кључним одредбама Основног акта Русија—НАТО који забрањује размештање тешког наоружања у источноевропским земљама, навели су у Министарству иностраних послова Русије.

„САД су се у сарадњи са својим савезницима, судећи по свему, озбиљно усмериле ка коначном слому кључне ставке Основног акта Русија–НАТО из 1997. године, према којој је Алијанса преузела на себе обавезу да не размешта борбену технику на територији поменутих земаља на дужи рок“, саопштила је прес-служба министарства, објаснивши да је „реч о складиштењу око 1.200 јединица оклопне технике, укључујући 250 тенкова, као и тенкове ’бредли’ и артиљериске системе — у Бугарској, Литванији, Летонији, Пољској, Румунији, Естонији и можда Мађарској.“

У руском министарству су указали да Вашингтон своје деловање правда неопходношћу да се „повећа сигурност“ европских савезника пред „руском претњом“.

„У Вашингтону и у европским престоницама заправо знају да ’руска претња’ није ништа више од мита“, нагласило је Министарство иностраних послова. „Тај мит је погодно користити за прикривање одговорности САД за противуставни преврат у Украјини и за деловање оних у Кијеву који нису спремни да прекину братоубилачки рат у Донбасу“.

Прес-служба министарства је додала да „САД распирују страсти и брижљиво код европских савезника подстичу фобију од Русије како би искористиле сложени тренутак за даље ширење свог војног присуства, а самим тим и утицаја у Европи“.

„Резултат тога је повећање ризика од оживљавања америчке војне стратегије на ’источном боку’ НАТО-а, без везе са стварношћу и с политичким интересима европских народа“, упозорило је Министарство иностраних послова. „Надамо се да ће разум ипак превладати и да ће ситуација у Европи престати да се развија у правцу нових војних сукоба који могу да имају опасне последице“.

Доливање уља на ватру украјинске кризе

Представник Министарства одбране Русије, генерал армије Јуриј Јакубов, такође је изјавио да ће, уколико се америчка борбена техника нађе у земљама Источне Европе и на Балтику, Русија дати адекватан одговор.

„Ако се тешка борбена техника САД, коју чине тенкови, артиљеријски системи и друго наоружање, заиста појаве у земљама Источне Европе и Прибалтика, то ће бити најагресивнији корак Пентагона и НАТО-а још од времена хладног рата. И Русији неће преостати ништа друго него да повећава своје снаге и средства на западном стратешком правцу“, навео је он.

Јакубов је објаснио да ће пре свега бити „појачана војна групација дуж целе западне границе Русије, укључујући нове формације тенковских и артиљеријских јединица, као и јединица авијације“.

Планови САД не допадају се ни појединим снагама у Европи. Немачка опозициона партија „Савез 90/зелени“ упозорила је Вашингтон да не размешта тенкове у Источној Европи. Тај корак ће „довести у опасност Основни споразум НАТО–Русија“, изјавио је бивши копредседавајући фракције „зелених“ у Бундестагу Јирген Тритин у интервјуу за немачки лист „Реинише пост“. Он је позвао немачку канцеларку Ангелу Меркел да одустане од таквих планова, наводећи да страховања источноевропских савезника у НАТО-у не треба да доведу до „доливања уља на ватру украјинске кризе“.

Подсетимо да ће 22. јуна Немачку посетити министар одбране САД Ештон Картер.

„То је настављање агресивне, провокативне реторике САД“, сматра посланик, члан комитета Државне думе Руске Федерације за одбрану Франц Клинцевич. „Из војног аспекта то нема никакво значење. Та количина авиона, које они могу да усмере ка Европи, чак и оних пете генерације, не може ни на шта да утиче. Али то заоштрава реторику, даје сигнале Русији. А најважније — провоцира је на конкретне акције“, изјавио је он за дневни лист „Взгљад“.

Ове акције воде земљу ка нежељеним економским последицама, објаснио је Клинцевич. „Русија треба да посвећује већу пажњу питањима безбедности, да мења своје планове, да ломи економску конструкцију, што ће закомпликовати ситуацију. Ово су провокације САД, које покушавају да се играју рата. Оне баш и не схватају да се такве игре пре или касније лоше завршавају“, навео је Клинцевич.

„Неки погрешни људи, представници балтичких земаља, могли би да изгубе нерве“, упозорава Клинцевич. „Они би, у жељи да угоде својим ’газдама’, могли да реагују неодговарајуће. Њихова политичка реторика одавно је оцењена као неадекватна“.

Називајући Русију земљом-агресором, САД истовремено решавају своје сопствене задатке, објаснио је Клинцевич. „Информациони образац на Западу је следећи: Русија је агресор, а они су принуђени то да раде (да повећавају војно присуство у Европи), појачавајући и финансијску конструкцију. Конгресмени схватају да су нужне промене, нужно је више утицаја у војно-индустријском комплексу. Све је то део њихових планова. Они истовремено решавају три-четири задатка, дискредитујући притом Русију и покушавајући да од ње направе светског баука“, сматра он.

Русија ће предузети одговарајуће кораке, уверен је Клинцевич. „Војска ће реаговати. Биће и преусмеравања и других додатних дејстава. Не можемо да не узмемо у обзир тактичко-техничке карактеристике бомбардера и ловаца пете генерације. Реаговаћемо на разне начине, све зависи од конкретне ситуације“.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут