Република Србска и Србија у жижи европских и светских догађаја

13-07-2015 02:48:49 | | / vostok.rs |


Сведоци смо ових дана да су Република Србска и Србија у у жижи европских и светских догађаја. Од Савета безбедности УН, Парламента ЕУ, НАТО „интеграција“, као и низом других политичких активности. Да ли се две братске републике налазе под општим притиском Запада, разговарали смо војно-политичким аналитичаром, пуковником Гостимиром Поповићем.



Каква је геополитичка позиција Републике Српске и Србије у очима ЕУ и САД?


- Када говоримо о тренутној геополитичкој позицији Србије и Републике Српске треба поћи од два гледишта. Прво је, да је геополитичка ситуација врло актуелна и да се Србија и Република Србска налазе у жижи и европских и светских догађаја. Друго, геополитичка ситуација је врло компликована и иза одређених активности се налазе и неке друге подземне активности које ми још не видимо. Врло тешко је доћи до њих, те се је у том смислу и тешко припремити. Међутим, ово друго је врло опасније него прво, тако да треба унапред размишљати.

Када говоримо о ЕУ и односу према Републици Србској и Републици Србији морамо схватити да ЕУ под утицајем врло непринципијелних САД има однос који није коректан и који није добронамеран. Иако се сви заклињу у ЕУ као заједници народа и заједници која демократски функционише, она ипак захваљујући негативном утицају САД и Велике Британије у стварности није то.


Ако посматрамо однос према Републици Србској и Србији, а у последњих неколико година и према Грчкој, видећемо да ту има свега, само нема добронамерности. Узећемо само један пример. Један врло некоректан однос према најстаријем народу у Европи у којем је практично створена демократија и створен демократски приступ, односно Грчка. ЕУ се понаша малтене, као неко ко не жели да Грчка постоји, као да зна да су они и пре њих и радили и водили послове народне и демократске.


Ту имамо један врло опасан однос ЕУ према Републици Србској и Србији, а актуелан је и према Грчкој и за очекивати је да ће се он наставити управо због овог негативног утицаја. Ми морамо схватити и сагледати да у Европи није само један народ, него да је то конгломерат народа. Многи народи не деле мишљење оних који се јавно експонирају.


Узмимио за пример, Грчка је врло коректна према Републици Србији и Републици Србској. Италија врло коректна према Републици Србији и Републици Србској, Шанија, Португалија и Норвешка. Имамо много народа и земаља, а пре говоримо о народима него о државама, који имају позитиван однос. Њихов утицај у ЕУ, иако кажу да су сви равноправни, ипак нису, јер ЕУ је направљена да су сви равноправни теоретски. У пракси то није тако. Неки су равноправни, а неки мало равноправнији. Тако да је управо, да ти који су мало равноправнији исказују свој негативни однос, под негативним утицајем САД и Велике Британије.


Када се говори о томе, ЕУ треба да се развија и да постоји као заједница старих европских народа и да праве свој систем како је и теоретски замишљен.


Са друге стране постоји и алтернатива. Не смемо говорити о томе да не постоји алтернатива и стављати главу у песак поред Русије и евроазијских интеграција. Утицај Русије у савременом свету једноставно је врло позитиван и коректан. Русија никада није показала непоштовање према другим народима, ма колики они били, велики или мали. Русија има однос поштовања према свим народима и то би ЕУ могла и мало да научи, а не да се арогантно понаша као и ментори преко океана. Дакле, геополитичко стање на југоистоку Европе где централно место имају Република Србска и Република Србија у наредном периоду биће у жижи интересовања и врло је значајно да се заједно са Москвом и са другим системима са којима треба радити, да се једноставно елиминишу негативни утицаји. То ће бити врло тешко. Међутим, могуће је са једном избалансираном причом и приступом да Република Србска и Република Србија превазиђу све притиске и изађу чак и јаче него што су их ови утерали у ову ситуацију.


Беспоговорно стремљење такозваним „европским вредностима“ од стране руководства Републике Србије и Републике Српске, упркос свим штетним потезима ЕУ према обе републике, како се то може објаснити? Са једне стране имамо само условљавања и захтеве, од стране Запада, а са друге, србска руководства у беспоговорном стремљењу „европским вредностима“ се потчињавању њиховим условима и захтевима.


- Када говоримо о односу носилаца одређених функција у србском народу, поједини делови међународних снага и институција су извукли личности које немају ни снаге ни моћи ни знања ни жеље да се одупру свему негативном. Наравно да треба развијати све позитивне вредности. Али, безпоговорно и без алтернативе прихватати само једну понуђену опцију, то заиста представља очит пример, да они који то раде једноставно морају то да раде. То би народ морао на изборима препознати, и тражити и извлачити људе који имају снаге и способности да се одупру свему томе. Међутим, исто тако, ови са друге стране не седе скрштених руку. Они прате све оне који излазе у јавни живот и на сваки начин утичу на њих да прихвате одређене захтеве који иду. Имамо пример у Републици Србској када су амерички наредници без куцања улазили у кабинет председника Републике Српске до пре извесног броја година. Једноставно радили су све, што им американци кажу. Када је то прекинуто и када се више не може тако радити, е онда у Републици Србској није демократија, није ово, није оно. Једноставно, треба да изађу људи који имају знања и моћи, снаге и жеље да се одупру тим притисцима.


Не треба бежати од вредности. Позитивне треба прихватати, а негативне ни по коју цену не треба прихватати, поготово оне ствари које утичу на опстанак србског народа.

Вања Савићевић,


КАТЕГОРИЈЕ