„Сбербанка“ у друштву најбољих
Један је од најплаћенијих топ-менаџера у Русији, генерални директор и председник Управног одбора „Сбербанке“ Герман Греф испричао је у интервјуу за РИА Новости зашто је тој банци потребан хуманитарни фонд, сарадња са Украјином, али и докапитализација њених „ћерки“ у иностранству.
Крајем маја „Сбербанка“ је одржала годишњу скупштину акционера и Ви сте поново изабрани. Од 2007. године, када сте дошли на чело, успели сте да кардинално реформишете највећу руску банку и условно речено да „научите слона да плеше"….
— Да, поводом „плеса“ — ту има још много да се учи…Потрудио сам се да све детаљно објасним на скупштини акционара и нисам крио да наступа веома тежак период. И до сад смо радили на „хард скилс“ — односно технолошки смо унапредили читав систем унутар банке. Зато смо сад значајно испред конкурената у том смислу. Основни систем смо технолошки унапредили и он сад коначно одговара међународним стандардима.
Данас нисмо ништа лошији од најбољих светских банака. Током година реформи смо схватили да су кључни задаци тек пред нама. Сада морамо да радимо на ономе што се зове „софт скилс“ — односно на свим у вези са људским ресурсима и њиховим потенцијалом. Стварање нове корпоративне културе је оно што ми називамо формирање зреле организације — а тај је задатак много озбиљнији од овога што смо до сада урадили.
Помињали сте геополитичке напетости — „Сбербанка“ неће престајати са својим делатностима у Украјини?
— Ми то не можемо сами да одлучимо. Надамо се да ће тежак период ускоро бити иза нас и да ћемо моћи да радимо на неким дугорочним плановима. У вези са чињеницом да смо морали да обуставимо наше делатности на Криму и Севастопољу, део запослених сада не ради. Такође, на југоистоку Украјине не ради ниједна филијала. Али, имамо јако добре запослене, они не раде али воде рачуна о филијалама. Ако се већ колико сутра ситуација промени, они ће почети да раде.
Какви су односи „Сбербанке“ са украјинском страном?
— Имамо добре, професионалне односе и са Министарством финансија и са Министарством економије Украјине. Не могу да се пожалим, јер тамо раде стручни људи који схватају колико је важно да се обезбеди нормално функционисање. „Сбербанка“ је велика банка, односно највећа руска у Украјини. И даље смо међу најутицајнијим финансијским институцијама и зато нормално пословно сарађујемо.
Недавно је „ћерка“ „Сбербанке“ у Турској, „Денизбанка", била докапитализована за 500 милиона лира или око 10,5 милијарди рубаља. Које ће још „ћерке“ „Сбербанке“ у иностранству бити докапитализоване током 2015. године?
— Имамо бизнис план и у складу са њим имамо предвиђене мање планске докапитализације. За сада не видим разлоге за неко ванредно докапитализовање још неких „ћерки“.
Рецимо за крај и да је „Сбербанка“ учествовала у обимној реконструкцији и рестаурацији старе музичке школе „Канторум“ у Санкт Петербургу. Тим поводом дошло се и на идеју да Сбербанка оснује и свој хуманистарни фонд, а Герман Греф додаје да би до краја лета требало да буду обрађена сва питања, како би до краја године овај фонд и званично био формиран. Планира се да овај хуманитарни фонд почне са радом почетком следеће године.