Налазите се на страници > Почетна
> Магазин > Култура > ПОЗНАТИ ФИНАЛИСТИ БУКЕРА ЗА 2013., НАЈМЛАЂА 28.ГОДИШЊА НОВОЗЕЛАНЂАНКА
ПОЗНАТИ ФИНАЛИСТИ БУКЕРА ЗА 2013., НАЈМЛАЂА 28.ГОДИШЊА НОВОЗЕЛАНЂАНКА
Објављена је листа финалиста књижевне нагарде Букер (Man Booker Prize) за 2013. годину на којој су шест дела аутора са Новог Зеланда, Зимбабвеа,Енглеске, Канаде и Ирске, саопштено је на сајту награде.
Финалисти су постали : Ноувајолет Булавајо из Замбије за роман „Потребна су нам нова имена „(NoViolet Bulawayo:We Need New Names),Новозеланђанка Елеонора Катон: „Светила“ (Eleonor Caton: The Luminaries),Британац Џим Крејс:“Летина „(Jim Crace:Harvster), Џумпа Лахири, рођен у Великој Британији у породици досељеној из Индије:“У низини „(Jumpa Lahiri: The Lowlnand), канадско-америчка списатељица Рут Озаки :“Бајка о постању (Ruth Ozeki: A Tale for the Time Being) и Ирац Колм Тојбин:“Мерини завети „(Clem Toiben : The Testament of Mary) .
Као што је приметиоо председник жирија, Роберт Макфарлејн, писац и научник са Кембриџа, ужи избор би могао моментано изазвати чуђење због свог“ глобалног обухвата „.Осим географије и времена (од библијског Блиског Истока до савременог Зимбабвеа, кроз Енглеску XVIIIвека, Нови Зеланд XIX века, Индију 1960.-их година и савремени Токио), варирају и обими романа: од „Светила“ са 832 стране до „Мериног завета „ са 104 .
Најстарији финалсита је 67.годишњи Џим Крејс, а најмлађа претеденткиња на нагарду „Букер „ је 28. годишња Новозеланђанка Елеонора Катон која је досад успела написати чак две књиге.
Британац Крејс и Ирац Тојбин и траније су номиновани за „Букера“, а књиге Тојбина чак су два пута улазили у ужи избор.Булавајо је била финалисткиња престижне награде англојезичких писаца за дебитансткси роман.
Финалисте је одбарао петочлани жири међу 151 претендента номинованих за ову годину, а име победника биће саопшено 15. октобра.
Подсећамо да је награда „Букер „ установљена 1968.г. и од тада се додељује сваке године за најбоље прозно дело које су на енглеском језику написали држављани Енглеске, Ирске или неке земље чланице британског Комонвелта. Победник добија наргаду у износу од 50 хиљада фунти, а осим тога сви финалистима, укључујући и победнику, попуњава се чек на 2,5 хиљаде фунти, а уручује им се и специјално издање књиге.
Први пут је награда „Букер „ додељена 1969.Четири њена добитника-Viljem Golding,Nadim Gordimer, Vidialhar Najpolи Džon Kutze, касније су постали лауретаи Нобелове награде за књижевност.
Жири који се именује сваке године традиционално у свој састав укључује водеће књижевне историчаре и теоретичаре,представнике науке и познате друштевене личности.
За 2012. годину награду „Букер „ по други пут је добила британска списатељица Хилари Мантел која је ово високо књижевно признање добила и 2009.Тада је ова шездесетогодишња ауторка постала прва жена и први витез књижевности којему је ова награда два пута додељена .