Трибунал за малезијски авион – изругавање правосуђу, као и Хашки

17-07-2015 10:24:27 | | / vostok.rs |


Оснивање међународног трибунала за истраживање прошлогодишњег пада малезијског авиона на линији МХ17 над Донбасом представља политички мотивисан корак, сматрају међународни стручњаци и политиколози.

Малезијска делегација представила је Савету безбедности Уједињених нација нацрт резолуције са захтевом да се образује међународни суд који би гарантовао праведно суђење виновницима рушења авиона „Малезија ерлајнза“ 14. јула 2014. у Украјини.

Политиколог Небојша Малић из САД у интервјуу телевизији „Раша тудеј“ навео је да није потребно стварати такав суд.

„Уједињене нације и међународни судови имају специјалне механизме за овакве случајеве који су се, нажалост, већ догађали. Сам предлог да се образује трибунал, отворено говорећи, изазива недоумицу: специјални трибунал УН који доноси одлуке изван система? Својевремено је основан специјални трибунал за бившу Југославију који је постао изругавање правосуђу, зашто би овај трибунал био другачији“, пита Малић.

„Чини ми се да је ово политички мотивисан корак чији је циљ да се ова истрага покрене у одређеном политичком правцу. Нећемо заборавити да је истрага политизована од самог почетка: Малезија и још неколико земаља потписале су споразум о неширењу информација које се тичу прикупљених доказа. То објашњава због чега за годину дана од момента катастрофе ништа није објављено“, наводи овај политиколог.

Он додаје да се сам предлог није случајно подударио с годишњицом катастрофе.

„За последњих годину дана никакви конкретни материјали нису представљени, у велико мери због уговора о необјављивању који су потписали Украјина и низ других земаља“, каже Малић.

„Мислим да је ово политички гест који треба да подстакне даље гласине и пропаганду. До сада су готово сви медији осветљавали ситуацију као већ утврђену чињеницу. А уствари нико не зна шта се заправо догодило, док објављени материјали указују на неуспех званичне верзије, према којој су авион срушили устаници Донбаса или руска војска“, истиче Малић.

Џејмс Џатрас, бивши саветник Републиканске партије за иностране послове у америчком Сенату, скреће пажњу на то да истрагу „воде Холанђани, а Холандија је чланица НАТО-а“.

„Чини ми се да у истрази већ постоји политички аспект“, каже Џатрас и додаје да не зна какви ће бити резултати истраге која треба да буде завршена пред крај ове године.

„Први корак треба да буде управо брижљиво вођена, независна истрага, на шта позива резолуција 21 66 Савета безбедности Уједињених нација, а не треба да буду разговори о правно сумњивом трибуналу“, навео је Џатрас.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут