„Клан“ Нуланд увлачи САД у нове сукобе
Амерички неоконзервативци, а пре свих помоћница државног секретара за послове Европе и Евроазије Викторија Нуланд и њен муж Роберт Каган, не само што нису одговарали за разбуктавање рата у Ираку, него су добили и могућност да позивају на нови рат на Блиском истоку, пише издање „Конзорцијум њуз“.
Њихово деловање је, по свој прилици, условљено пословним интересима — њихови рођаци повезани су са војно-индустријским комплексом САД.
Неоконзервативци који се залажу за насилно решавање глобалних проблема играју важну улогу у Белој кући. Они покушавају, пре свега, да постигну заоштравање ситуације на истоку Украјине, пише Роберт Пери у чланку за „Конзорцијум њуз“.
Међу њима је „један утицајни вашингтонски пар“ — Роберт Каган и Викторија Нуланд. Муж је познати политиколог, један од оснивача спољнополитичког пројекта „Нови амерички век“, а жена је помоћница државног секретара за питања Европе и Евроазије.
У једном од својих недавних текстова за „Вашингтон пост“, Каган је позвао републиканце који су критички настројени према иранском нуклеарном споразуму да буду активнији.
Према речима Роберта Перија, „Каган је затражио пуну приврженост неоконзервативним циљевима, укључујући заоштравање војних сукоба на Блиском истоку, агресију против Русије и одступање од пореске дисциплине, како би се ослободило на десетине милијарди нових долара за Пентагон“.
Каган изјављује да ће постизањем споразума о нуклеарном програму Иран постати опасан хегемон, да Техеран помаже режиму Башара Асада у Сирији и да је повезан са терористичком организацијом Исламска држава. Политичар позива на непосредно војно мешање у име „правог хегемона — Сједињених Америчких Држава“. Он се залаже за то да САД ступе у рат против Ирана заједно с Израелом и Саудијском Арабијом.
„Питање републиканцима који брину због иранске претње гласи: шта би могли да учине да САД имају одговорну стратегију?“, цитира Пери Роберта Кагана.
Неоконзервативце не само да нису звали да одговарају за претходну катастрофу у Ираку, него су им поново дозволили да агитују за рат, да чувају кључна места у влади и да остану тражени експерти, наводи аутор.
Каган је „само“ идеолог неоконзервативаца, али с њим је човек који је способан да његове идеје реализује. Викторија Нуланд потпуно дели погледе свог супруга, а сада је посматрају као звезду у успону у америчкој спољној политици.
У чланку се наводи да за „клан“ Каган-Нуланд рат представља породични бизнис. Робертов брат Фредерик ради у Институту за америчко предузетништво, који добија значајан профит од ширења војно-индустријског комплекса, тврди Пери.
Фредерикова супруга ради на Институту за изучавање рата, који такође има блиске везе с важним људима у Пентагону и обучава се на Блиском истоку. Али сада се институт заинтересовао за догађаје у Украјини, наводи аутор чланка.
„Како би се открио огроман утицај неоконзервативаца, а посебно ’клана‘ Каганових, неопходно је пратити новчане везе ратног бизниса и бизниса који тај рат продаје. Када су војни произвођачи задовољни, задовољни су и аналитички центри који позивају на јачање међународне напетости“, закључује аутор.