НАТО губи осећај за реалност и прави грешку за грешком
Америка губи везе у читавом свету, које је успоставила током више деценија, пише лист „Форин полиси“.
Односи САД са традиционалним савезницима налазе се под знаком питања. Постоји много узрока због којих се ситуација погоршала до те мере. Један од њих је чисто логичан: многи од најважнијих савеза су створени по завршетку Другог светског рата. А требало је да омогуће лакше супротстављање изазовима Хладног рата и другим претњама 20. века. Они постепено постају неактуелни и бесмислени.
Најбољи пример за то је најважнија алијанса за Америку — савез са Европом у оквиру НАТО-а. Током последње две деценије сви покушаји Алијансе да одреди своју мисију након завршетка Хладног рата, показали су се неуспешним и сваки пут када су започете неке мисије — од Авганистана, Либије до Украјине — НАТО је деловао неодлучно, неефикасно и недовољно „тврдо“. Скоро у свакој ситуацији Алијанса губи осећај за стварност, ограничавајући се полумерама, улазећи у ситне чарке и тако чини не сасвим разумне поступке.
Наравно, у случају НАТО-а није проблем само у томе да Алијанса није успела да се прилагоди геополитичкој ситуацији, методама вођења рата и карактерима конфликата. Проблем је у политичким несугласицама унутар њега. У безнадежном стању се налази и шира Алијанса на Блиском истоку и у другим деловима света. Констатовати да традиционалне везе нису баш у најбољем стању — благо је речено.