Украјинци немају високо мишљење о британским инструкторима

14-08-2015 10:46:26 | | / vostok.rs |


Украјински војници сматрају да ратно искуство њихових инструктора из Велике Британије није много корисно на истоку Украјине. Они наводе да су мисије у Авганистану и Ираку биле мировне, пише „Индепендент“. Уосталом, и сами Британци признају да не могу све њихове тактике да буду примењене у условима актуелног сукоба у Украјини.

Реакције поводом одлуке британских власти да пошаљу војне инструкторе у Украјину су разноврсне. Према мишљењу критичара, премијер Дејвид Камерон је „сувише бурно одреаговао“ на изјаве о томе да је Британија остала „беспослена“ док су Немачка и Француска помагале да устаници и украјинске власти склопе примирје, пише Индепендент.

Критичари наводе да сличне одлуке могу да „испровоцирају Владимира Путина“. Поред тога постоји страховање да британски војници могу да буду увучени у грађански рат и „сукоб са руском војском“.

Током посете Украјини министар одбране Велике Британије Мајкл Фелон је навео да ће крајем године број инструктора бити повећан на 75 људи, а број украјинских војника који ће проћи обуку биће већи два пута и достићи ће број од око 2.000 људи.

Британска Влада не сматра ову одлуку провокативном јер се обука води далеко од зоне борбених дејстава. Она такође наводи да британски инструктори обучавају украјинске војнике вештинама које нису ратничке, већ вештинама као што су прва помоћ на бојном пољу, потрага за минама, организација комуникације и обавештајни рад.

Лист наводи да је у програм обуке уврштена евакуација рањеника са бојног поља. Због ракета које имају устаници немогуће је користити хеликоптере и авионе у те сврхе, а понекад преношење рањених војника у болницу траје и по три дана.

„То је веома дуго. Ми их обучавамо вештинама које су неопходне да се сачува живот људи у таквим условима”, навео је један од инструктора који је служио у Авганистану као пољски лекар.

Већина инструктора служила је у Ираку или Авганистану. Ипак, украјински војници не цене претерано њихово ратно искуство. Они сматрају да су мисије у овим земљама мировне. Уосталом, и сами Британци признају да неке тактике које су коришћене у Ираку и Авганистану нису применљиве у сукобу у Донбасу.

„И за нас је ово ново искуство“, рекао је један од инструктора.

За борбу против устаника украјинска страна жели да јој земље Запада дају тешко наоружање. Европа и САД се за сада уздржавају од таквог корака, али то је последица корумпираности и некомпетентности украјинске армије, пише британски лист. Како би побољшало ситуацију, Министарство одбране Украјине је основало специјалну канцеларију за реформисање војске.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут