Пријем Пољске у „Нормандијску четворку“ — пропаст

29-08-2015 11:17:14 | | / vostok.rs |


Председник Пољске Анджеј Дуда изјавио је да планира да током посете Немачкој са канцеларком Ангелом Меркел размотри начине да се на Русију изврши додатни притисак како би рат у Донбасу био заустављен.

„Током посете Берлину желим да поразговарамо и о томе како се може појачати притисак на Русију како би се окончао рат и постигао дугорочни мир“, рекао је Дуда у интервјуу немачким медијима.

Поред тога, он ће инсистирати на ширењу „Нормандијског“ формата укључивањем преговарача из Пољске и САД.

Политиколог Вјачеслав Смирнов сматра да Пољска тежи да појача свој међународни утицај предлажући разне начине ширења формата „Нормандијске четворке“.

„Пољска је предлагала да се прикључи ’ Нормандијској четворки‘ заједно са САД. У овом случају Пољска наступа као нека врста америчког инструмента који промовише ову тему. Друга варијанта која се предлаже јесте јачање дијалога уз непосредно учешће европске заједнице. Али Пољска у томе може да учествује посредно, односно да просто добија информације о преговарачком процесу. Трећа варијанта јесте да у преговарачки процес уђу државе које се граниче са Украјином. Кијев, међутим, нема баш позитиван став о томе, јер су поред Пољске ту и Румунија и Мађарска, земље које имају одређена територијалне несугласице са Украјином“, каже саговорник Спутњика.

Он сматра да ниједна варијанта ширења формата „Нормандијске четворке“ није убедљива.

„Промена ’Нормандијског‘ формата означава његову смрт јер било који други формат може да се појави само ако је ’Нормандијски‘ формат неефикасан. То апсолутно не одговара Немачкој, Француској, Русији и Украјини зато што нема потребе за тим. Чак и ако би се ширио, то свакако не би било у корист Пољске, него Американаца. Али то ће онда бити сасвим другачији дијалог“, сматра политиколог.

Према његовим речима, Анджеј Дуда показује Пољацима своју жељу да буде укључен у преговарачки процес о украјинској кризи искључиво због политичких циљева.

„Становништво Пољске са једне стране саосећа са украјинским суседима, а са друге стране расте негативан однос према самој Украјини који изражава фразама: ’Без нас они ништа не би могли да учине, већ само да пропадну,‘ или ’Треба помоћи јер имамо одређене заједничке економске интересе‘. Због тога председник Пољске у политичке сврхе користи расположење које постоји у друштву и показује да не стоји по страни у преговарачком процесу, те да се у сваком случају труди да се у тај процес врати“, навео је Смирнов.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут