Британија узнемирена због одлуке Шпаније да дозволи руској подморници да се танка у њеној луци

01-09-2015 10:25:50 | | / vostok.rs |


Велика Британија је крајње узнемирена због одлуке Шпаније да дозволи руској подморници да ради допуне резерве горива пристане у луци Сеута, преносе медији. Према мишљењу војног експерта Константина Сивкова, Британце, као и руководство НАТО-а, плаши шпанско испољавање лојалности Руској Федерацији.

Британске политичаре узнемирила је одлука Шпаније да руској подморници „Новоросијск“ дозволи да допуни гориво у луци Сеута, смештеној на северној обали Марока, пише „Индепендент“.

Британски парламентарци и војни експерти оптужили су шпанску владу за „отворену провокацију“, усмерену против Гибралтара — приморске територије Велике Британије на Пиринејском полуострву, због које се спори са Шпанијом.

Према њиховом мишљењу, Шпанија је дозволила „Новоросијску“ да уђе у луку која се налази недалеко од територије Гибралтара како би заплашила тамошње британско становништво.

Доктор војних наука Константин Сивков сматра да поступак посаде руске подморнице не противречи међународним законима.

„Борбени брод може да уђе у било коју луку стране државе ради ремонта или да би добио било каква материјална средства неопходна за даљи рад. Уласку таквог брода у луку претходе одређене дипломатске активности које предузима земља која иницира улазак тог брода. Усаглашавају се услови, након чега се потписује одговарајући акт, на основу ког брод упловљава или се обављају неке друге активности, неопходне за даљу пловидбу“, објаснио је Сивков за Спутњик.

Он став Лондона да је руска подморница ушла у шпанску луку близу Гибралтара са циљем да уплаши британско становништво сматра обичном измишљотином.

„То је просто дипломатска изјава, дипломатски каприц британског Министарства иностраних послова. Главна ствар је нешто друго — то је ’ударац испод појаса‘ за НАТО јер је Шпанија чланица НАТО-а, држава која је међу првима дозволила америчким бродовима за противракетну одбрану да се стационирају на њеној територији. И одједном Шпанија, верна чланица НАТО-а, која представља Алијансу као поморска држава (она има излаз на Атлантски океан и одговара за противбродовску одбрану НАТО-а) прима исту ону подморницу против које она, према основној идеји, треба да се бори“, рекао је Сивков.

Према његовом мишљењу, Шпанија је, без обзира на то што је чланица НАТО-а, спремна да сарађује с Русијом.

„То показује да шпанска влада, шпанско руководство, суптилно почиње да се преусмерава са чисто натовске позиције на нешто шири план. И спремно је да сарађује с Русијом чак и супротно интересима НАТО-а. То је изазвало панику руководства НАТО-а и британске политичке елите“, сматра војни експерт.

Сивков тврди да утицај НАТО-а на Европу све више слаби.

„Све говори о томе да НАТО као јединствена, чврста организација под контролом англосаксонске елите која обезбеђује потпуну контролу над Европом почиње да се претвара у лабаву структуру. Ако Шпанци примају наше подморнице упркос мишљењу руководства НАТО-а, значи да у случају избијања сукоба Шпанци могу да одбију да у њему учествују. То је за НАТО веома лош знак. И због тога се плаше. Они се плаше да не изгубе Шпанију“, закључује војни експерт.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут