Зашто су САД „послале“ руску војску у Сирију?
Нема никаквог повећања војног присуства Русије у Сирији о којој читаву недељу „хистерично“ пишу западни медији, већ се ова тема само надувава у масовним медијима САД које желе да зауставе тенденцију зближавања позиција Русије и Саудијске Арабије, пише ирски новинар Брајан Макдоналд.
„Ако је веровати америчким медијима, руски војници су свуда. У овој фази, можда, Месец је једино место где сте безбедни. Можда (САД) опет спремају за штампање материјал који ’доказује‘ да се Руси крију на тамној страни (Месеца)“, иронично наводи аутор.
Притом, како наглашава Макдоналд, руски војници су увек били у Сирији, јер Москва тамо има своју базу. Штавише, Владимир Путин не крије чињеницу да његова Влада остварује неке војне контакте са Дамаском, пише новинар.
„Зашто је онда присуство Руса у Сирији одједном постала тако велика и важна вест? Да није можда зато што побољшање односа Кремља и Саудијске Арабије брзо напредује? Или због, можда, страха Вашингтона да Москва може да уништи ИД сама или уз помоћ Европе, без учешћа САД“, пита се аутор.
Он је подсетио да је ову тему прво покренуо израелски сајт „Jнет“, а прихватио ју је амерички лист „Дејли бист“. Резултат тога је да су за недељу дана ови материјали били „препоручени“ преко друштвене мреже Фејсбук више од 24.000 пута.
У исто време, наглашава Макдоналд, Владимир Путин је током посете Владивостоку потврдио оно што сви већ знају.
„Ми свим средствима пружамо Сирији значајну подршку, како обуком војника, тако и снабдевањем војном опремом и наоружањем. Потписали смо значајне уговоре пре пет до седам година које у потпуности поштујемо“, цитира новинар речи руског председника.
Речи Путина неки кључни западни медији, као што је „Њујорк тајмс“, представили су као „свежу“ информацију, наставља аутор, мада ту нема ничег новог.
„Реално је да нема никаквог повећања војног присуства Русије у Сирији. Тада се поставља питање, зашто је одједном покренута кампања сејања страха поводом ’Руса у Сирији‘? Да ли САД само желе да одвуку пажњу од европске миграционе кризе или се надају да ће охладити кораке Арапа ка помирењу са Москвом“, закључује Макдоналд.