Асанж: САД су империја војних база која обара владе држава
Нова књига Џулијана Асанжа под називом „Фајли Викиликс: Свет каквим га види Америчка империја“ изашла је пре неколико дан у Великој Британији и Аустралији. У њој се налази анализа америчких дипломатских докумената који се односе на политику САД на Блиском истоку.
„Један од главних докумената које смо објавили је електронска преписка везана за војне планове. Она садржи планове за обарање влада различитих држава. По том сценарију били су изведени преврати у Авганистану и Никарагви“, прича Асанж, позивајући се на конкретна документа којима доказује своје тврдње.
„Информације о Сирији се односе на 2006. годину. Амбасадор у Дамаску описује разговоре о обарању Асадове владе. План је био да се посеје параноични страх међу члановима Владе и сукобе шиити и сунити“, објаснио је оснивач Викиликса.
Џулијан Асанж наводи да империја САД није империја у класичном смислу.
„Чини ми се да је ’Америчка империја‘ у потпуности коректан назив. Наравно, то није империја у традиционалном смислу речи. Америчка империја не личи на Римску империју. Она нечим подсећа на Британску империју, међутим то је нешто друго. То је савремена империја. Наравно, савремена империја не може да буде таква као што су старе империје“, нагласио је оснивач Викиликса.
„Империја се протеже, наравно, и по америчком континенту. Били су освојени Хаваји, фактички заузети Порто Рико и Аљаска. Ипак, углавном се Америчка империја шири по свету уз помоћ војних база. У свету постоји најмање 1.400 америчких војних база у више од 120 земаља. Осим тога, Америка је трговачка империја. И Америка користи све те механизме — своје амбасаде, своје војне базе, своје чланство у таквим организацијама као што су УН и ММФ како би изабрала за велике америчке компаније профитабилне уговоре. Обратите пажњу, то се не ради у интересу обичних Американаца. Тако да, када се говори о америчким интересима, не ради се о интересима простих људи, већ о интересима компанија блиских власти. Може се рећи да америчке дипломате раде у интересима ових компанија“, нагласио је Џулијан Асанж.
Асанж је изразио своје мишљење и о делатности америчких председника. Он је изјавио да Барак Обама, позивајући се на тзв. Акт о шпијунажи, „прогонио више узбуњивача него сви заједно председници пре њега“.
„Да,он говори да је то шпијунажа, али нико не тврди да су ти људи предавали тајне информације другој држави или да су радили за другу државу. Оптужују их да сарађују са мном“, каже Асанж.