Лажне избеглице користе туђу несрећу

22-09-2015 12:34:46 | | / vostok.rs |


Сваке ноћи избеглице и мигранти се сакупљају на истанбулском тргу Аксарај са лажним сиријским пасошима у џеповима. Спремни су да наставе пут ка ЕУ, а кријумчари који им набављују пасоше, раде то испред носа турским органима реда.

Званично, трговина лажним пасошима предвиђа затворску казну до 25 година, али је у пракси ова трговина „скоро легална“, пише дански дневник „Берлингске“.

Лист наводи одломке из разговора са Сиријцем под надимком Ахмад, који има око 20 година и који се бави кријумчарењем људи у Истанбулу.

Сваке ноћи на трг долази око 300 људи. Подељени у групе, чекају своје „кординаторе“, који им дају лажне пасоше и обезбеђују превоз чамцима.

Превоз преко Средоземног мора је последња карика у добро организованом ланцу кријумчарења људи.

Берлингске пише да разговор са Ахмадом потврђује многобројне гласине о избеглицама: да су турски полицајци добро плаћени да пропуштају мигранте са лажним пасошима, а да избеглице долазе у Истанбул из Северне Африке, Чеченије, Албаније и Ирака како би купили сиријске пасоше. Зато што тај пасош отвара врата Европе.

Од почетка године Ахмад је „послао“ у Европу више од 2.000 људи.

„У мојим групама Сиријци чине само 20 одсто људи са сиријским пасошима. Већина су мигранти, који су купили пасоше на локалном тржишту“, каже он.

Кријумчар не зна да ли међу њима има милитаната ИД:

"То је немогуће сазнати. Пре одласка у Европу милитанти брију браде па се не разликују од осталих избеглица. Али знам да су они (припадници ИД) већ у Европи додаје Ахмед.

По његовим речима, једном је помагао дезертеру који је напустио Асадову војску па је набавио лажни пасош на братовљево име. Сада већ живи у Европи.

Ахмад каже да нови сиријски пасош за саме Сиријце кошта око 1.000 евра, док за представнике других народа — и до пет пута више.

Ради се о томе што „несиријци“ редовно користе рат у Сирији као разлог за одлазак у Европу, пише „Берлингске“, они одузимају могућност Сиријцима који су стварно у невољи да оду.

Узгред, како наводи лист Политикен, 53 одсто Данаца сматра да је неопходно одржати референдум о томе да ли треба Данска да следи јединствену миграциону политику ЕУ. Међутим, већина парламентарних странака сматра да одржавање референдума није потребно.