Путин: Треба да превазиђемо фобије прошлости и да гледамо у будућност

29-09-2015 09:43:50 | | / vostok.rs |


Русија мора бити конкурентна држава која је у стању да заштити своје интересе и утиче на процесе које су њој значајни, рекао је Владимир Путин у интервјуу америчким новинарима.

Како завршити грађански рат у Украјини, какве односе жели да гради са балтичким земљама, колико ће бити на власти и какву ће Русију оставити својим наследницима — само су нека од питања на која је руски председник одговорио.

Шта сте спремни да урадите у вези са Украјином?

— Сматрам да и Русија и друге чланице међународне заједнице — укључујући тзв. „нормандијску четворку“, наравно, уз активно учешће САД — треба да теже потпуном и безусловном испуњавању договора који су постигнути у Минску. Треба испуњавати Мински споразум.

Шта представља Мински споразум? Главно је да сви ураде све што је неопходно да се стање у Украјини драстично промени — да се изведе политичка реформа.

Прво, треба променити Устав — тако је написано у Минском споразуму. И што је најважније: у Минском споразуму је написано да то треба да се уради уз договор са Доњецком и Луганском. То је принципијелно питање. У Украјини сада мењају Устав, али без икаквог договора са Доњецком и Луганском, нико чак нема ни намеру да се с њима договара око било чега.

Друго, потребно је — у Минском споразуму је тачно написано — имплементирати закон о специфичности локалне самоуправе на тим просторима, који је већ донет у Украјини. Закон је донет, али је његово ступање на снагу одложено. Мински споразум се не испуњава.

Треће, треба донети закон о амнестији. Како да се води дијалог са људима из Донбаса, из Луганска и Доњецка, ако се сви налазе под истрагом? Такав закон није донет.

Кад једна страна, садашње кијевске власти, говори: ми испуњавамо Мински споразум — то није тачно, јер све то треба да буде урађено у сарадњи са Доњецком и Луганском. Нема никаквих договора.

Зато се залажемо за потпуно и безусловно испуњавање Минског споразума са обе стране, али не тако како га интерпретира једна од страна, већ како је тамо написано.

Какав је став о Балтичким државама и какве су ваше намере у вези са њима?

— Желели бисмо да градимо пријатељске, партнерске односе. Тамо живи веома много Руса након распада Совјетског Савеза, и њихова права се крше. Знате да је у многим балтичким државама измишљено нешто ново у међународном праву. Неграђанима називају људе који деценијама живе на територији балтичких држава. Њима је тако одузет део политичких права. Сви о томе ћуте, као да је то нормална ствар.

А што се тиче економских веза, имамо стабилне, веома разгранате контакте са тим државама. Међутим, мене ипак неке ствари, да блаже кажем, збуњују.

Сви говоре о тобожњем зближавању Русије и ЕУ, а шта се заправо догађа у пракси? Планира се издвајање балтичких држава из заједничког система електроснабдевања бившег Совјетског Савеза и њихово укључивање у европски систем. За нас то значи да ће се међу одређеним областима Русије створити зоне где нећемо имати линије за пренос струје, зато што је то раније функционисало кружно, преко балтичких држава. Сада ћемо поново, потрошивши милијарде долара, градити тај систем, исто као што ће и наши европски партнери потрошити милијарде како би балтичке земље укључили у свој енергетски прстен.

Зашто се то ради? То се дешава у многим областима: говоре једно, а у пракси раде друго.

Зато сам дубоко убеђен: треба да превазиђемо фобије из прошлости, гледамо у будућност, радимо у складу са међународним правом и градимо добросуседске и равноправне односе.

Наравно, ми треба да укинемо санкције.

— Ако се некоме свиђа да води политику уз помоћ санкција, нека изволи. Међутим, то је привремено. То је, као прво, у супротности са истим тим међународним правом. Друго, реците, где је та политика примене санкција била ефикасна? Нигде. А према држави каква је Русија, тешко да ће имати ефекта.

Да ли ће се Русија изборити са санкцијама?

— У то нема сумње, то није питање за дискусију. Ту постоји чак и одређена погодност. Погодност је у томе што смо ми раније многе ствари, посебно оне које се тичу области високих технологија, више волели да купујемо користећи петро-доларе.

Сада, пошто су санкције уведене, ми смо, зато што више не можемо да купујемо или се плашимо да ће нам нешто бити забрањено, принуђени да покренемо целе програме развоја сопствене високотехнолошке економије, индустрије, производње и научне области.

То је, у ствари, оно што је требало и раније да радимо, али нам је било тешко, јер је на нашем унутрашњем, националном тржишту било пуно страних производа, а додатно, као чланица Светске трговинске организације нисмо могли да помажемо свог сопственог произвођача. Сада, када су санкције уведене и наши партнери добровољно отишли са нашег тржишта, ми имамо шансу за развој.

Ви сте били председник, премијер, опет председник. Колико дуго желите да будете на власти и шта бисте желели да оставите иза себе?

— Колико дуго зависи од две ствари. Прво, наравно, постоје правила која су предвиђена уставом и ја их сигурно нећу прекршити.

А какву Русију бисте желели да оставите иза себе?

— Русија треба да буде ефикасна, конкурентна, са стабилном економијом, са развијеним социјалним и политичким системом, флексибилан за промене унутар земље и око ње.

Она треба да игра главну улогу у свету?

— Она треба да буде конкурентна, као што сам рекао, треба да буде у стању да заштити своје интересе и утиче на процесе које су њој значајни.

Многи говоре да сте Ви свемоћан човек, да можете да имате све што зажелите. Шта Ви желите? Реците Америци и свету шта жели Владимир Путин.

- Желим да Русија буде таква какву сам је сада описао. То је највећа моја жеља. Да људи овде буду срећни, а да наши партнери у читавом свету желе и траже сарадњу са Русијом.


КАТЕГОРИЈЕ