Понашање САД води ка „нуклеарном армагедону“

30-09-2015 10:02:47 | | / vostok.rs |


САД провоцирају Русију повећањем војног присуства у Европи, сматра аутор листа „Глобал рисерч“ Стивен Лендман. Новинар у чланку наводи да свету не прети Москва него Вашингтон, а да је амерички војни програм опасан и да би могао да има незамисливе последице које могу да иду до „нуклеарног армагедона“.

После повећања броја чланица НАТО-а од 1999. до 2009. са 16 на 28, Вашингтон је њихове територије искористио за размештање војних база, што је претворило Естонију, Литванију, Летонију и Пољску у полигоне за тренирање и припрему за потенцијални сукоб с Русијом. Писац, новинар и радијски водитељ Стивен Лендман сматра да амерички и европски чиновници стално лажу о непостојећој агресији Русије у Украјини, док Москва никоме не прети и наступа у улози главног миротворца на континенту.

„Вашингтон прети свету, безбедности и стабилности на целој планети. То је непроменљив војни програм пун незамисливих последица — могућег нуклеарног армагедона“, пише новинар.

Аутор чланка пише да се државни преврат у Украјини, који је Вашингтон испровоцирао, и накнадна офанзива Кијева на Донбас користе као изговор да се за све злочине окриви Москва. Како је раније писао лист „Дојче виртшафтс нахрихтен“, редовно спомињање „руске претње“ има за циљ да оправда размештање америчких војника у Источној Европи, за одржавање масовних војних вежби у близини руских граница, као и за навођење чланица НАТО-а да повећају трошкове за одбрану.

Поред тога, пише Стивен Лендман, немачки медији су саопштили да САД планирају да разместе моћне термонуклеарне бомбе Б61 у авио-бази „Бихел“, на шта Русија, по његовом мишљењу, може да одговори размештањем својих оперативно-тактичких ракетних комплекса „искандер-М“ у Калињинграду.

„Америка која распоређује нуклеарно оружје на територији Европе, крши услове Споразума о неширењу нуклеарног оружја који забрањује размештање нуклеарног наоружања у ненуклеарним државама. Саопштења Вашингтона да се то оружје налази под непосредном контролом САД звуче неубедљиво. Овде је најважнија могућност примене тог оружја, ризик од почетка нуклеарног рата који светски лидери треба да избегавају по сваку цену“, закључује Лендман.