Налазите се на страници > Почетна
> Магазин > Занимљивости > ОБЈАВЉЕН ДОСАД НЕПОЗНАТИ ИНТЕРВЈУ ЈОСИФА БРОДСКОГ
ОБЈАВЉЕН ДОСАД НЕПОЗНАТИ ИНТЕРВЈУ ЈОСИФА БРОДСКОГ
Руски портал Цолта.ру објавио је досад непознати интервју Јосифа Бродског из јуна 1972. који је будући нобеловац дао првих дана након што је допутовао из Совјетског Савеза у који се никад више неће вратити, нити га посетити.
До последњег дана запис интревјуа је чуван у архиви Елизабете Маркштејн, аустријске слависткиње,преводиоца и историчара књижевности, која је заједно са својим супругом Хајнцом Маркштејном,новинрем и писцем, разговарала с пенсиком.
Интревју је објављен убрзо након што је Елизабете Маркштејн преминула 15.октобра ове године.
Аудио запис разговора који су с Бродским водили Елизабета и њен муж Хајнц Маркштејн (1924-2009) су сачувани.
Све до последњих година свог живота Елизабета је желела да се овај разговор обајви. Јер се ради првом опширном књижевном интрвјују Бродског не само на Западу него уопште у његовој биографији који се одликује изузетно високим нивоом отворености и шририном тематског круга који захвата.
Интревју садржи поред уникалне фиксације првог утиска Бродског о сучељавању са нечим што је пријатно називати“западна потрошачка цивилизација „ и његова искрена мишљења о појединим колегама, савременим совјетским песницима, посебно из њему блиског и драгог круга „ахматовске сирочади „ и лењинградске књижевне авангарде 1960-1970-их година.
Ево неких оцена које је Бродски у том интевјуу у јуну 1972. у Бечу дао о песницима, својим савременицима.
Ољег Чуноцев :„Апсолутни еклектик, не сувише високог квалитета „.
За Наума Котржавина је рекао да је „лош песник „, а Владимира Унфлада је похвалио („Веома обдарен“), није престрог ни према Михаилу Јернину („Писао у почетку занимљиве песме, сав у духу традиције Хљебњикова „).
За Јевгенија Рејна је написао да је „човек већ од нечега сломљен „, док је Антонија Најмана окарактерисао нимало нежно :“Он више не разликује шта је у његовим стиховима његово, а шта туђе.“
Јевтушенко је песник лош, а песме Вознесенеског су увредљиве за очи
Бродки у овом интервјују није штедео ни два у то време популарна, могло би се скоро рећи државна, високо тиражна песника у Совјетком Савезу, Јевгенија Јевтушенка и Андреја Вознеснског.
„Јевтушенко?-Знате није то баш тако просто.Он је, коначно песник врло слаб.А као човек је још гори.То је једна огромна фабрика за производњу самог себе. Али је ипак с моје тачке гледишта он много бољи од рецимо, Вознесенског. Јер Јевтушенко је у свим својим иступањима човек отворен.И он не избацује из себе Артиста.Он не изиграва неког великог ументика.Његове песме се могу одбацити просто као недочитане,и тако даље, и тако даље...
А што се Вознесенског тиче, о њему имам један те исти утисак :он ми једноставно делује физички одбојно.То јесте, кад погледаш његове стихове,то постаје увредљиво за очи.И за очи и за све остале органе и чула којима се перципира текст.То се прима као нека врста увреде....“
Бродски се у овом интревју у потпуности сложио с тим да се може назвати совјетским песником.
Живи се због шопинга
О свом емигрантском животу који му предстоји, Бродски је рекао:
“Кад погледам уоколо, постаје ми нејасно због чега живим.То је посебно изражено у овој средини. Неразумљиво.Добија се утисак да се живи због шопинга. „
Важно је поменути једно од кључних расуђивања у овом интевјуу –однос среће и страдања у животу човека и стваралаштву уметника.
Разгледница из Венеције:“ Не могу ноигде да се скрасим „
„Из Беча је Бродски отпутовао у Лондон.Нисам очекивала писма од њега.Крајем 1972. стигла је девојчицама и нама разгледница из Венеције којом нам Бродски честита Божић и Нову годину.
„Можете замислити како сам овамо доспео. И то због тога што не могу нигде да се скрасим, “ наводи Елизабета Маркштејн у белешци уз интервју са Бродским који је чекао 41 годину на публиковање, а објављен десатк дана након њене, а 17 годна после песникове смрти.