Русија преузима лидерство од САД на Блиском истоку
Након почетка ваздушних операција у Сирији, Русија постаје кључни играч на Блиском истоку, истискујући постепено с тог места Вашингтон, закључују амерички медији и констатују да у Москву хрле делегације високих званичника из Саудијске Арабије и других земаља Персијског залива.
Посета министра одбране Саудијске Арабије Мухамеда ибн Салмана руском председнику Владимиру Путину ради разматрања ситуације у Сирији показала је како се буквално за неколико недеља променио однос снага на Блиском истоку, пише Форин полиси.
Москва је већ преузела иницијативу не само на војном него и на дипломатском плану, оцењује лист, а то значи да делегације високих званичника из Саудијске Арабије и Персијског залива „куцају на врата Владимира Путина, а не Овалног кабинета“.
„Једна је ствар ако је ова посета била усаглашена са САД. Ако није, међутим, то значи да нам Саудијци поручују да смо бескорисни“, наводи лист речи бившег амбасадора САД у Ираку и Авганистану Рајана Крокера.
Русија је, уверен је аутор текста, Обаминој администрацији упутила изазов без преседана. То је многе савезнике САД навело да закључе да Вашингтон губи интересовање за овај регион и да је спреман да прихвати растући утицај Русије и Ирана.
Америчког председника критикују и у сопственој земљи. Тако је у недавном интервјуу телевизијском каналу Ем-Ес-Ен-Би-Си кандидаткиња за председника САД Хилари Клинтон признала да је покушај Вашингтона да обучи сиријске устанике пропао.
Истовремено, политиколог Збигњев Бжежински у својој колумни за Фајненшел тајмс позвао је да се од Москве затражи да прекине борбена дејства која директно погађају америчке снаге, запретивши у противном осветом САД. Други амерички политичари и дипломате позвали су администрацију да на северу Сирије успостави зону забране летова.
Сам Обама је одбацио идеју да Русија заузима лидерско место САД на Блиском истоку.
Ипак, аналитичари и експерти који су раније радили у овом региону сматрају да Саудијска Арабија припрема тле за закључивање споразума с Русијом, могуће без сагласности с Вашингтоном.
Поред тога, Багдад, како наводи Форин полиси, веома је изнервирао Вашингтон подршком ваздушним операцијама Русије у Сирији, док је ирачки премијер чак замолио Руску Федерацију да своје акције прошири на Ирак. Још један амерички савезник у региону, Египат, такође активно ради на побољшању веза с Русијом. Од доласка на власт 2013. године председник Египта Абдел Фатах ел Сиси четири пута је посетио Москву, а у фебруару је у Каиру примио Владимира Путина. Форин полиси, поређења ради, наводи да је у САД Ел Сиси као председник био свега два пута.
Израел такође куца на Путинова врата, наводи аутор чланка. Двадесет првог септембра, неколико дана уочи почетка војне операције у Сирији, с руским председником су се састали израелски премијер, шеф војне обавештајне службе и главнокомандујући израелске армије.
Упечатљива илустрација чврсте алијансе Путина с Техераном јесте јулска посета иранског генерала Сулејманија Москви, шефа специјалног одреда „Ел Кудс“, намењеног реализацији војних и тајних операција изван земље. Циљ његове посете, пише лист, били су планови усаглашавања предстојеће операције у Сирији, како би се тамошњем режиму помогло да обнови изгубљене позиције.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут