САД још користе шпијунске податке о руској авијацији из 80-их
Израда неких од најсавременијих руских борбених авиона почела је још осамдесетих и деведесетих година, због чега обавештајне информације добијене у то време и даље могу да буду корисне америчкој војсци, сматра Бизнис инсајдер.
Америчка војска и даље користи шпијунске информације о руској авијацији које је добила од Адолфа Толкачева, совјетског инжењера у области радара и авијације, који је сарађивао са ЦИА.
„Највећи део података које је Толкачев предао и даље се користи и означен је као поверљив“, изјавио је Дејвид Хофман, аутор књиге о Толкачеву „Шпијун за милијарду долара“, у интервјуу Бизнис инсајдеру. Према његовим речима, иако је од тада прошло неколико деценија, неки од тих података су, највероватније, и даље „прилично драгоцени“.
Подаци добијени захваљујући шпијунској делатности Толкачева, према мишљењу Бизнис инсајдера, и даље важе за све ловце који су произведени у Русији током осамдесетих и деведесетих година. Неки од најсавременијих руских авиона почели су да се производе управо у овом периоду, наглашава лист.
Бизнис инсајдер даље наводи да би подаци добијени осамдесетих година могли да помогну америчким пилотима у случају сукоба с руским авијатичарима на небу изнад Сирије. Тврдњу да је таква ситуација могућа лист поткрепљује наводећи да је у медијима недавно објављено да су британске војно-ваздухопловне снаге добиле дозволу да отварају ватру на руске авионе. Лондон је ову информацију касније демантовао.