Ђенерал који није узмицао
У Новом Саду коначно обновљен споменик Петру Биги, великом војсковођи из српске буне 1848. Први пут је одбранио Србобран на Преображење, а други пут на Малу Госпојину поразио Перцела

“ОД официра који су већу улогу играли у србском устанку, Петар Бига се међу првима узети има. Када је у његове руке ствар положена била, знало да је она у чврстим рукама, а одбрана Сентомаша ће трајно остати у историји србској, али и мађарској и аустријској.”
Ово је, у својим “Мемоарима”, о царском и краљевском ђенералу Петру Биги (1811-1879) написао Јаков Игњатовић (1824-1889), сведок и актер бурних збивања 1848. године у којима је створена Србска Војводина. Потрајала је, истина, само 11 година (бечки двор ју је, званично, укинуо 1860) али је, до данас, остала у свести и душама Срба северно од Саве и Дунава.
- Објективно, Бига је, уз војводу Стевана Шупљикца (1786-1848) и народног ђенерала Ђорђа Стратимировића (1822-1908), био један од тројице најистакнутијих војника наше буне. Тадашњи Сентомаш, а данашњи Србобран је, тада још у чину мајора, 1848. бранио и одбранио два пута, 19. августа на Преображење господње и 21. септембра на Малу Госпојину - потврђује, крај споменика великом ратнику на Успенском гробљу у Новом Саду, историчар Ђорђе Србуловић.
Тај споменик је, ваљда као прилог жалосном србском немару према сопственим великанима, годинама био срушен и зарастао у коров. Тек ових дана, на иницијативу новосадског Завода за заштиту споменика културе, а по пројекту архитекте Наташе Шијан, обновила га је фирма “Гранит - Лијешће”. Обнову је финансирало Министарство за рад, социјална и борачка питања.
- Сентомаш је 1848. и за Србе и за Мађаре био кључна стратешка тачка, јер је пресецао везу остатка Угарске са Петроварадинском тврђавом, на којој је био одсечен моћан мађарски гарнизон, али и пут ка Сремским Карловцима, где су били патријарх Јосиф Рајачић и Главни одбор Србског покрета - враћа нас Србуловић у бурне и славне дане буне.
Отуда је на једва 6.000 бранилаца, на Преображење грунула сила од 30.000 до зуба наоружаних мађарских војника, на челу са пуковником Ференцом Бакоњијем.
.jpg)
Већ тада, уз Бигу је кренула и слава официра који ни пре ким не узмиче. Потврдиће је и на Малу Госпојину, када је, са такође вишеструко бројнијом војском, на Сентомаш пошао злогласни мађарски генерал Мавро Перцел. После крваве битке, Бига је и њега спречио да крене ка Петроварадину и Карловцима.
- Овај велики родољуб је, доцније, био и командант Карловаца, а када је буна окончана вратио се у царску војску и блиставу војничку каријеру наставио у потоњим ратовима - каже Србуловић.
Реч је о походима аустријске војске на Италију 1859. и 1866, када се посебно истакао у бици код Монгабије. Тада је, као награду, добио племство и звање витеза од Монгабије, а одмах затим и генералски чин.
За разлику од већине србских официра којима је указана та почаст, укључујући и најпознатијег Светозара Боројевића, Бига је, међутим, није платио и одрицањем од своје вере. Остао је до краја живота одани Србин и православац и са супругом Христином се, по пензионисању, трајно настанио у Новом Саду. Сада, у коначно уређеном гробу и под обновљеним спомеником, обоје поново мирно почивају.
РОЂЕН У ЛИЦИ
-ЂЕНЕРАЛ Бига је рођен у личком селу Бјелопољу, надомак Коренице. Војнички занат се ту преносио са колена на колено, а он га је наследио од оца Тодора, официра у Оточкој регименти. Уз то, од мајке Ђурђије, кћери бјелопољског пароха Стојана Шевера, наследио је непоколебљиву оданост својој вери и свом роду.
ГРОБЉЕ БЕСМРТНИКА
-НОВОСАДСКО Успенско гробље се, с правом, може назвати и гробљем бесмртника. Поред Биге и Игњатовића, који је ту такође сахрањен, на њему, наиме, почивају велики национални делатници Светозар Милетић, Јаша Томић и Михајло Полит-Десанчић, један од вођа Другог србског устанка господар Јован Обреновић, књижевници Коста Трифковић и Јован Грчић, сликар Аксентије Мародић, редитељ Јуриј Ракитин...
Ђорђе Вукмировић,