Путин шеф кухиње у светској дипломатији
Понашање западних лидера према Владимиру Путину веома се променило од прошлог самита Г20, када су на председника Русије буквално насртали с оптужбама о „инвазији“ на Украјину, пише лист „Гардијан“.
Прошле године амерички председник Барак Обама је говорио да Русија пада у међународну изолацију, а премијер Велике Британије Дејвид Камерон изјавио је да нема поверења у руског лидера.
„Вратимо се на овогодишњи самит који је одржан у Турској и увидећемо да се све променило. Путина су тамо фотографисали с дружељубивом унезвереношћу, с њим су веома срдачно разговарали Обама и саветница за националну безбедност Сузан Рајс. Водио је веома успешан разговор с Камероном и другим лидерима. Никакве стигме, никаквог застрашивања. Путин је постао човек с којим је свако желео да се сусретне“, оцењује аутор чланка.
Разлог је очигледан: терористичка претња од екстремистичке организације Исламска држава и миграциона криза довели су европске лидере до закључка: потребна им је Русија.
О томе су говорили и бивши председник Француске Никола Саркози и актуелни председник Франсоа Оланд. Сличан став исказао је Камерон који је изјавио да је Британија „спремна на компромисе у оквирном мировном споразуму и у вези с прелазним периодом у Сирији“. Касније је Обамина администрација саопштила да су амерички и руски лидер постигли договор о сиријском питању.
„Све то говори о томе да је Путин извео дипломатски хет-трик. Као прво, Запад је приморао да призна да руска војска у Сирији делује на законитим основама и да тамо игра важну улогу, а као одговор је дао неодређена обећања да ће сарађивати с коалицијом под руководством САД. То сведочи о кардиналној промени америчких ставова, с обзиром на то да су САД у почетку говориле да је руска интервенција недопустива и ’осуђена на пропаст‘“, наводи се у чланку.
Камерон је такође изјавио да стратешки интереси Русије у Сирији (на њеном средоземном приобаљу постоје војно-ваздушна и војно-поморска база) ће наћи подршку и бити заштићени. „Испоставља се да је Путин постигао још један свој кључни циљ“, наводи аутор чланка.
Поред тога, руски лидер постигао је „прећутно признање“ присаједињења Крима и ситуације с украјинском кризом.
У тексту се наводи да без обзира на све важнију улогу Русије на међународној позорници још не може да се говори о њеној „рехабилитацији“: санкције остају, а многи западни лидери и даље с неповерењем гледају у руског председника.
„Ипак, самозадовољна америчка процена да је Путин вешти тактичар, али лош стратег данас се чини безнадежно погрешном. Путинова операција у Сирији није ослабила његове позиције, него је Русији вратила место за главним преговарачким столом. Сада Путин више није главно јело на менију него нови шеф кухиње у дипломатији“, закључује аутор текста.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут