Бивши амерички обавештајац: Историја ће нас казнити за Ирак
Да Сједињене Америчке Државе нису извршиле инвазију на Ирак, терористичка организација Исламска држава не би постојала, изјавио је бивши шеф обавештајне управе Министарства одбране САД Мајкл Флин у интервјуу за „Шпигл“.
„То је била огромна грешка. Колико год да је суров био Садам Хусеин, није било исправно то што је убијен. То исто важи и за Моамера Гадафија у Либији, која је сада сиромашна држава. Велика историјска лекција гласи да је стратешка инвазија на Ирак била изузетно лоша одлука. Историја не треба да буде и неће бити милосрдна према нама“, рекао је Флин.
Од 2004. до 2007. године Мајкл Флин је служио у Авганистану и Ираку, где је био обавештајни руководилац у Заједничкој команди за специјалне операције САД.
Флин се бавио трагањем за Абуом Мусабом ел Заркавијем, лидером Ал Каиде у Ираку и оснивачем Исламске државе.
Према Флиновим речима, САД су увек тежиле да униште лидера, рачунајући на то да ће његов наследник бити мање успешан.
То није било исправно, признаје генерал: уместо Бин Ладена и Ел Заркавија дошао је „много паметнији“ и „веома опасан“ Абу Бакр ел Багдади, који је подигао регионални конфликт на ниво религиозног глобалног рата.
Флин је навео да су САД погрешиле када су ухапсиле, а потом и ослободиле Ел Багдадија 2004. године. „Били смо превише глупи. Тада нисмо схватали с ким имамо посла“, рекао је бивши шеф војне обавештајне службе САД.
„Сада свака земља Европе има своју структуру (ИД). Исто то, вероватно, постоји и у САД, чак и ако у овом тренутку не можемо то да откријемо“, рекао је Флин.
Према његовим речима, за победу ИД нису довољни ваздушни напади него је потребна копнена операција.
Такође, навео је он, неопходна је конструктивна сарадња с Русијом. „Русија је одлучила да се војно ангажује у Сирији и то је кардинално променило ситуацију. Више не можемо да говоримо како је Русија лоша и како мора да оде. То се неће догодити, будимо реалистични“, рекао је Флин.
Он је, такође, критиковао одсуство жеље Америке да сарађује у вези са сиријским питањем. „Председник Француске (Франсоа) Оланд долази у Вашингтон и моли за војну помоћ. Као Американац сматрам то чудним. Одавно је требало ми да одемо код њега и да му предложимо такву подршку“, нагласио је Флин. Такав став, према његовим речима, довео је до тога да је Оланд принуђен да се договара с Москвом.