Саудијска Арабија талац сопствене политике у региону

21-12-2015 08:40:39 | | / vostok.rs |


Саудијска Арабија се нашла у веома тешкој ситуацији. Земља која је већ увучена у велики број регионалних сукоба, укључујући оне у Сирији, Јемену и Либији, сада се налази и под притиском унутрашњих проблема, пише либански лист „Оријен ле жур“.

Криза у региону посебно је истакла поделе између два истакнута државника Краљевине — престолонаследника Мухамеда бин Наифа ел Сауда и његовог наследника Мухамеда бин Салмана ел Сауда.

Краљевина је такође дестабилизаована претњама разних џихадистичких група, које у тој земљи имају све више следбеника.

Према подацима које је недавно објавио центар за аналитику „Суфан груп“, око 2.500 Саудијаца је већ приступило ДАЕШ-у, такозваној Исламској држави, што ову земљу чини другом у свету по броју присталица ове терористичке организације.

Због међународних и регионалних притисака и унутрашње нестабилности, Саудијска Арабија се налази у помало парадоксалној позицији — с једне стране је критикују због фаворизовања ДАЕШ-а и пропагирања вехабистичке идеологије у региону, а истовремено ове терористичке групе представљају директну претњу за земљу.

У таквој ситуацији, Краљевина доноси одлуку да формира „исламску коалицију за борбу против тероризма“, коју ће чинити 34 земље.

Како наводи лист, Ријад тиме жели да покаже да је на челу борбе против тероризма. Међутим, поставља се питање која земља ће одлучивати о томе која група је терористичка а која није, узимајући у обзир чињеницу да Ријад у свом саопштењу о објави коалиције нигде експлицитно није поменуо борбу против ДАЕШ-а.

Као пример лист наводи Египат — земља је чланица коалиције и све групе повезане са Муслиманском браћом сматра терористима. Катар, с друге стране, не сврстава Нусра фронт, огранак Ал Каиде који дејствује у тој области, међу терористичке организације. Сама Саудијска Арабија највећег непријатеља види у Ирану и његовим савезницима.

Нејасно је и питање где ће ова коалиција бити у стању да интервенише. Свака војна операција у Сирији и Ираку ојачала би позиције Дамаска и Багдада, који су савезници Ирана.

Стварање коалиције муслиманских земаља, претежно сунитских, за борбу против исламске патологије, која своју снагу црпи из маргинализованих сунитских заједница, чини се као једино решење за пораз ДАЕШ-а.

Међутим, без заједничке визије и релаксиранијих односа између Ријада и Техерана, као и без политичког решења у Сирији и Ираку, које би укључивало и суните, тешко је предвидети како би ова коалиција могла бити делотворна у борби против тероризма, закључује либански лист.