Турска тражи израелски лек против „усамљености”
Израел и Турска постигли су прелиминарни споразум о нормализацији односа. До прекида односа дошло је 2010. године, када су турски бродови покушали да пробију блокаду Сектора Газе а десет грађана Турске је погинуло.
Према званичним подацима, Турска и Израел су уговорили размену амбасадора. Осим тога, Анкара планира да гради гасовод из Израела.
Посланик турске опозиционе Народне републиканске странке Озтурк Јилмаз каже за Спутњик да због кризе у односима са Москвом, Анкара хитно тражи замену за руски гас.
Али како истиче политичар, Турска је 2010. године поставила три услова за нормализацију: званично извињење израелског руководства, исплату надокнаде рођацима погинулих и прекид блокаде Сектора Газе.
„Мислим да управо трећи услов кочи преговарачки процес. Мислим да обе земље схватају да би било тешко, а можда и немогуће наћи конзензус по том питању“, каже Јилмаз.
Он сматра да Турска тражи алтернативне правце за сарадњу након што је погоршала односе са Русијом, Ираком и Сиријом.
И портпарол прокурдске Демократске странке народа Ајхан Биљген каже за Спутњик да је зближавање Турске и Израела резултат погрешне политике Анкаре по питању сиријске кризе.
„Ова политика је довела до погоршавања ситуације на турско-сиријској граници и слабљења позиција Турске у региону. Али зближавање са Израелом је озбиљан ризик и то би могло да угрози односе између кључних играча на Блиском истоку“, каже Биљген.
Руски стручњак за овај регион Станислав Тарасов каже да се Анкара тренутно осећа „усамљено“ и покушава да дефинише нови политички курс након што није успела да посвађа Русију и НАТО и спречи зближавање ставова Руске Федерације и САД.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут