Приоритети Русије у међународној арени
Председник Русије Владимир Путин својим указом последњег дана 2015. године утврдио је Стратегију националне безбедности Русије.
У стратегији се наводи да је Русија заинтересована за изградњу партнерских односа са САД на бази заједничких интереса, укључујући економску сферу, „имајући у виду кључни утицај руско-америчких односа на међународну ситуацију у целини“.
„Најважнији правац кретања оваквог партнерства остају унапређивање контроле наоружања, предвиђене међународним механизмима, јачање поверења, питања везана за неширење оружја за масовно уништење, ширење сарадње у сфери борбе против тероризма, решавање регионалних конфликата“, пише у документу.
У тексту се наводи и да јачање нелојалне конкуренције и санкције негативно утичу на економску стабилност Русије.
„Негативан утицај на економску стабилност имају ограничавајуће економске мере уведене против Русије, глобална криза, као и регионалне, јачање нелојалне конкуренције, злоупотреба правних средстава, нарушавање стабилности енергоснабдевања субјеката националне економије, а у перспективи ће утицати и дефицит минералних сировина, водних и биолошких ресурса“, саопштено је у стратегији.
У стратегији се такође говори о томе да дубока социјално-економска криза претвара Украјину у дугорочно жариште нестабилности у близини руске границе.
„Став Запада усмерен на супротстављање (евроазијским) интеграционим процесима, и стварање жаришта напетости у евроазијском региону негативно утичу на реализацију руских националних интереса. Подршка САД и ЕУ антиуставном државном пучу у Украјини довела је до дубоког раскола у украјинском друштву и избијања оружаног конфликта“.
Појава ДАЕШ-а (Исламске државе) резултат је двоструких аршина у области борбе против тероризма, наводи се у Стратегији националне безбедности Русије.
„Пракса обарања легитимних политичких режима, провоцирања унутардржавне нестабилности и конфликата се све више шири“.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут