За дивљење Хитлеру Ердоган заслужује санкције
У недавном интервјуу председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да је одушевљен државним устројством Хитлерове Немачке. Да је то изјавио демократски настројен политичар, то би било схваћено као неумесна реплика или лоша шала. Али за аутократу Ердогана ове речи су биле ретко испољавање искрености, сматра амерички политиколог Џон Тирс.
Амерички политиколог сматра да ова изјава не сме да прође без казне и предлаже увођење санкција или ускраћивање војне помоћи Анкари.
После међународне осуде, званична Анкара је пожурила да саопшти да је изјава председника лоше протумачена. У Ердогановом систему који „подсећа на нацистичку Немачку“ претпоставка да се њен председник одушевљава Хитлером била би злочин. Колико год парадоксално звучи, називање Ердогана аутократом може човека да одведе у затвор.
Његова влада је већ ухапсила мноштво људи, укључујући новинаре и истражитеље, који су откривали сведочанства о корупцији или оптуживали Ердогана за диктатуру. Турски председник је претио својим критичарима који живе у САД. Као оправдање наводи да су сви његови непријатељи – терористи.
Изјава турског председника о нацистичкој Немачкој изазвала је огромну полемику на друштвеним мрежама – једном од ретких извора вести који турске власти не могу да контролишу.
„Хајде да пажљиво упоредимо Хитлера и Ердогана“, написао је један од корисника Твитера. „Једина разлика је у томе што је Хитлер био нижи растом“.
Аутор чланка говори да је лично искусио незадовољство Турака својим руководством. Он је боравио у Турској током избора. Многи његови саговорници су признали да им се не допада Ердоган, али да се плаше отворено да говоре о својим ставовима.
Без обзира на победу Ердоганове Партије правде и развоја, она није добила довољну количину гласова да би свом лидеру омогућила „власт сличну Хитлеровој“. Ипак, Ердоган покушава да организује референдум да би добио шира овлашћења. Ако се то догоди, Ердоган и његова породица ће владати „савезницом САД у НАТО-у без ограничења, на крајње недемократски начин“.
„Треба ли САД да прекидају дипломатске односе с режимом Ердогана, да помогну цивилном друштву Турске, да преиспитају ускраћивање америчке војне подршке Анкари или ’мудре санкције’ против Ердогана и његове породице? Одушевљавање Ердогана Хитлером показује да одсуство деловања неће помоћи да се реши овај проблем као што није помогло ни тридесетих година 20. века“, закључује Џон Тирс.
Професор Либанског универзитета Џамал Ваким тврди да ово није први случај да се Ердоган позива на Хитлера.
„Мислим да ово није први пут да турска влада као образац за подражавање бира Хитлерову Немачку. Могуће је да је то новина у међународној јавности јер Ердоган такве идеје углавном изговара наглас на локалном нивоу, а ово је први пут на међународном плану. Због тога су се сви у свету зачудили. Али за локалну публику у овим речима нема ничег новог“, указује Ваким.
Поједини медији нису се устручавали да упоређују лице Ердогана с Хитлеровим. Ердоган намерава да промени устав Турске и да председника, који сада испуњава углавном представничке функције, претвори у шефа извршне власти.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут