Осам најпознатијих музеја у Санкт Петербургу

16-01-2016 09:32:08 | | / vostok.rs |

1. Државни музеј Ермитаж

Извор: Photoxpress За разлику од многих великих светских музеја, Ермитаж није грађен као изложбени простор. Зимски дворац, главно здање Ермитажа, саграђен је у 18. веку као резиденција руских императора. Разгледајући огромну збирку уметничких предмета из целог света (од каменог доба до краја 20. века), посетиоци Ермитажа ће уживати у раскошним аутентичним просторијама некадашњег царског дворца. У ентеријеру Ермитажа заступљени су различити стилови, од барока до ампира, у зависности од времена када су просторије уређиване.

У музеју је изложен намештај, као и гоблени, текстил, посуђе и уметнички предмети из целог света. Експонати се налазе у дневним и спаваћим собама, у престоним и балским дворанама и бројним пространим галеријама.

Из веома богате музејске колекције Ермитажа посебно се издвајају највећа збирка скитског злата на свету, Леонардова и Рафаелова Мадона, дела Тицијана, Рубенса, Рембранта, Пусена и француских импресиониста и модерниста. Више информација на сајту:

www.hermitagemuseum.org

2. Руски музеј

Извор: Јулија Шандуренко, RBTH

У Руском музеју, као и у московској Државној галерији „Павел Третјаков” (Третјаковској галерији), чува се највећа и најзначајнија колекција руске уметности, од средњевековних икона знаменитог Андреја Рубљова, до дела савремених руских уметника.


У Михајловском дворцу, прелепом архитектонском споменику грађеном у стилу класицизма, налази се главни део збирке Руског музеја коју чини богата колекција класичног сликарства 18. и 19. века (од Карла Брјулова и Александра Иванова до Михаила Врубеља и Николаја Рериха), као и дела представника руске авангарде (Казимира Маљевича, Василија Кандинског и других).

Музејски комплекс обухвата још неколико петербуршких двораца, укључујући Летњи дворац и врт Петра Великог. Више информација на сајту:

www.rusmuseum.ru

3. Мраморни дворац

Извор: Photoxpress

Грађен је у стилу раног класицизма и један је од најлепших двораца у Санкт Петербургу. Изградња је трајала од 1768. до 1785. године, по пројекту италијанског архитекте Антонија Риналдија. Дворац је био поклон Катарине Велике њеном миљенику грофу Григорију Орлову.

У Мраморном дворцу данас се налази једна од филијала Руског музеја. Ту се, између осталог, налази такозвани „музеј у музеју”, збирка уметничких дела коју су Руском музеју поклонили познати немачки колекционари Петер и Ирена Лудвиг. Експозиција се зове „Музеј породице Лудвиг у Руском музеју”, а чине је радови Ендија Ворхола, Саја Твомблија, Јозефа Бојса, Џефа Кунса и других водећих уметника 20. века. Више информација на сајту:

www.rusmuseum.ru


4. Музеј антропологије и етнографије
Петар Велики(Кунсткамера)

Извор: Lori/Legion-Media

Руски император Петар Велики основао је највећи музеј антропологије и етнографије на свету. Петар Први је био страствени сакупљач најразличитијих експоната из области анатомије, антропологије и етнографије за свој „кабинет реткости”. У Кунсткамери су данас изложени раритетни експонати различитих култура са свих континената: од старог кинеског порцелана и средњевековног индијског оружја, до ритуалних предмета северноамеричких Индијанаца. Најпознатији део музејске колекције Кунсткамере чини анатомска збирка коју је сакупио сам Петар Велики: скелети сијамских близанаца, балсамовани фетуси и новорођенчад са различитим деформитетима као што је сиреномелија или „синдром сирена”. Петар Велики је почетком 18. века откупио колекцију познатог холандског анатома Фредерика Ројсха коју је касније допуњавао. Више информација на сајту:

www.kunstkamera.ru


5. Петропавловска тврђава

Извор: РИА Новости / Алексеј Даничев

Петропавловска тврђава је централно здање Музеја историје Петербурга. Тврђава је саграђена 1703. по наређењу Петра Првог на Зечијем острву, али је касније углавном коришћена као затвор.

До данас се сачувала традиција која води порекло још из 1730-их: сваки дан у подне са тврђаве се огласи топовски пуцањ. Једна од најлепших грађевина архитектонског ансамбла тврђаве је Петропавловски храм, саграђен по пројекту Доменика Трезинија. У цркви су сахрањени многи руски императори. У Петропавловској тврђави је и Морнарички дом Петра Првог, где је изграђен први брод руске морнарице. Више информација на сајту:

www.spbmuseum.ru


6. Фабержеов музеј

Извор: Photoxpress

У овом приватном музеју изложена је изузетно вредна колекција јувелирских предмета које је израдио чувени руски јувелир Карл Фаберже. Колекција је власништво руског милијардера Виктора Вексељберга. Део експоната Вексељберг је 2004. откупио од потомака Малколма Форбса.

Сви експонати Фабержеовог музеја су уникати, а најчувенији део музејске збирке чини девет ускршњих јаја израђених по наруџбини руских царева. Фабержеова јаја су права ремек-дела примењене уметности. Пажњу посетилаца привлачи и лепота здања музеја који се налази у Шуваловском дворцу, грађеном у стилу еклектицизма у првој половини 19. века. Више информација на сајту:

www.fabergemuseum.ru


7. Нови музеј

Извор: Новый музей

Приватни музеј бизнисмена и покровитеља уметности Аслана Чехојева посвећен је руској уметности 20. и 21. века. Богата колекција музеја обухвата дела руских нонконформиста, концептуалиста и савремених уметника (од Дмитрија Краснопевцева и Франсиска Инфантеа, до AES+F и Павла Пеперштејна). Музеј нема сталну изложбену поставку. Организују се тематске и монографске изложбе. У каменом једноспратном здању Новог музеја годишње се организује 6 таквих изложби. Више информација на сајту:

www.novymuseum.ru


8. Музеј савремене уметности
Ерарта

Извор: Photoxpress

Колекцију овог великог приватног музеја чине дела руских уметника који су стварали у периоду од Другог светског рата до данас. У центру пажње власника музеја је фигуративна уметност, мада музејска збирка обухвата и видео арт, фотографију, инсталације и скулптуру.

Осим изложби, у музеју се организују концерти и перформанси. Нови музеј омогућава реализацију уметничких пројеката. У оквиру једног таквог пројекта на аеродрому Пулково у Санкт Петербургу постављене су скулптуре жена-авиона Дмитрија Шорина. Више информација на сајту:

www.erarta.com