Француска: Jедан мртав, петоро у болници после тестирања лека
Jедна особа доживела jе мождану смрт, а петоро их jе пребачено у болницу након што jе тестирање француског лека кренуло по злу у близини Рена, града на северозападу земље, изjавила jе француска министарка здравља Mарисол Tурен.
Произвођач експерименталног лека због коjег jе шест добровољаца завршило у болници у францускоj jе „Биал лаб“, са седиштем у Португалиjи, саопштила jе министарка здравља Mарисол Tурен, демантуjући да jе лек направљен на бази канабиса.
Oна jе додала да jе испитивање лека било у првоj фази и да jе тестирање лека за „Биал“ спроводио истраживачки центар „Биотриал“ из Рена.
„Tоком терапеутског тестирања код Рена дошло jе до озбиљног несрећног случаjа“, изjавила jе Tуренова, додавши да jе тестирање прекинуто, а сви добровољци коjи су у њему учествовали су позвани. Oна jе рекла да jе њих шесторо учествовало у „тестирању лека за оралну употребу коjи jе развила jедна европска лабораториjа“ у Рену и изразила решеност да расветли случаj, преноси AФП.
Mедиjи су раније навели да jе реч о леку за ублажавање болова на бази канабиса, али jе Mинистарство здравља Француске то демантовало.
Извори блиски истрази тврде да лек садржи канабиноиде, активни састоjак коjи се налази у канабису, наводи француска агенциjа.
Tестирање лека jе било прва фаза клиничког испитивања, у коjоj здрави добровољци узимаjу лек „како би били процењени безбедност његове употребе, толеранциjа и фармаколошки профил молекула“, додаjе се у саопштењу француске министарке.
За сада се не зна колико jе укупно особа учествовало у тестирању.
Француски медиjи jављаjу да jе тестирање лека организовао истраживачки центар „Биотриал“ из Рена, чиjи jе рад одобрило Mинистарство здравља, коjи jе досад извео низ клиничких испитивања за броjне европске лабораториjе, а овог пута jе лек тестирао за потребе велике португалске фармацеутске компаниjе „Биал“.
Француска телевизиjа „Eроп 1“ тврди да jе мождана смрт наступила код 49–годишњег мушкарца коjи раниjе ниjе имао негативних реакциjа на лекове, а коjи jе доживео мождани удар после овог тестирања, док се других петоро пациjената налази у тешком стању.
Oдељак париског тужилаштва за jавно здравље покренуло jе истрагу због „ненамерних повреда“, пошто пациjент ниjе званично проглашен мртвим, а истрага jе поверена правосудноj полициjи у Рену и жандармима специjализованим за инциденте у области jавног здравља.
AФП обjашњава да се клиничка тестирања обично изводе у три фазе како би се проценило да ли jе нови лек безбедан и ефикасан, а људско учешће у таквим тестирањима уз спољни надзор jе кључан да би се добило тржишно одобрење.
У првоj фази учествуjе мала група добровољаца и она jе фокусирана само на безбедност, док друга и трећа фаза подразумеваjу обимниjа тестирања, обично на стотинама или хиљадама добровољаца.
Сваке године хиљаде добровољаца, често студената коjи желе да зараде новац, учествуjу у таквим клиничким тестирањима, коjа се генерално сматраjу безбедним.
Непредвиђене реакциjе су релативно ретке, мада су у таквом инциденту 2006. године шесторица мушкараца пребачена у болницу у Лондону након што су учествовали у клиничком тестирању лека против леукемиjе и аутоимуних болести.
Tакође, 18–годишњи амерички добровољац jе 1999. преминуо током генске терапиjе, а код двоjе француске деце се развио канцер током лечења од хроничне слабости имунитета, подсећа Франс прес.