Кина и Русија изазов америчкој флоти
Кинеска централна државна телевизија јавила је почетком јануара да је америчка морнарица саопштила да након окончања Хладног рата САД нису имале ривала у светском мору. Ипак, сверастућа војна моћ Кине, заједно са Русијом чини да се САД први пут у последњих 25 година сусретну са потенцијалним ривалом.
Колико је јака америчка флота?
У америчком саопштењу „План обезбеђивања доминације САД у мору“ анализира се преовлађујући став да да је америчка морнарица убедљиво најмоћнија поморска сила, а најзначајније је овде технолошко истраживање и развој. Односно, како каже кинески војни експерт Јин Жу, супериорност америчке морнарице првенствено лежи у „напредним информативним технологијама“, преноси сајт „Шта се прича о Америци“.
Он наводи да је морнарица САД опремљена тако да може да води „електронско ратовање“, с обзиром да су сви борбени системи повезани у једну мрежу, која нуди значајне предности у смислу борбене готовости.
Какав притисак врши америчка морнарица на Кину и Русију?
Најновији извештаји говоре у прилог томе да Русија и Кина настављају да развијају своју војну индустрију. Са друге стране, смањење трошкова оставиће америчку морнарицу у непријатној ситуацији. Што се тиче назаустављивог кинеског развоја, Америчка војска је јасно фокусирана да одржи корак са огромним напретком Кине у последњих неколико година — и по количини и по квалитету.
Ако говоримо о конкретним бројевима, кинеска влада у свом извештају „О безбедносној стратегији у Азијско-пацифичким водама“ помиње 303 војна брода у овој зони, у 2015. години. Према извештајима америчке војске, број кинеских војних бродова не само да је порастао у односу на остале флоте азијских земаља, већ и у односу на америчку војну флоту. Истог дана када је америчка војска издала свој извештај, америчка агенција Асошијетед прес цитирала је војни извор наводећи да је „са свега 272 у овој зони, Америка далеко иза Кине“.
Када се ради о особеностима ових флота, онда би требало рећи да САД највише пажње поклањају носачима авиона и подморницама. Кинеско министарство одбране је већ најавило да је први носач авиона домаће производње скоро готов. Ипак, Пентагон не очекује да ће овим бродовима кинеска флота бити значајно обогаћена до 2030. године.
Требало би додати и да су врхунски амерички поморски стручњаци након одржаних проба кинеских стратешких нуклеарних подморница изјавили да ови маневри потврђују да је Кина спремна за праву „нукларну борбу“. Упркос америчким изјавама, није било званичних потврда о овим стратешким тестовима од стране кинеског Министарства одбране.
Јин Жуо разматра могућност да је страх САД у вези са нарастајућим арсеналом кинеске морнарице потиче најпре због тога што надлежни желе да убеде владу да су додатни издаци америчке морнарице неопходни. Током претходних година, кинеска морнарица се по многим параметрима приближила америчкој флоти. Па ипак, САД сматрају да могу да одрже премоћ у областима око обала Кине. Наравно, кинеска морнарица ће желети да оствари своје капацитете како би заштитила кинеске националне интересе.
Што се пак тиче руске морнарице, Јин Жуо сматра да Русија остаје једина нација која је способна да конкурише америчкој нуклеарној флоти и поморском наоружању.
Руска морнарица се сада модернизује и увећава своје капацитете, па би и у скорој будућности могла да промени своју улогу од обалско- дефанзивне ка флоти која је може
да распоређује своје бродове у удаљене стране воде.„Са друге стране, без америчке помоћи, моћ ниједне европске нације не би могла да се пореди са моћи руске флоте. Америчке војне снаге су неодвојиви од Европе — а ово значи измештање стратешког тежишта на Исток“, закључује кинески војни експерт.