Ко стоји иза пропагандног рата против Асада?

19-01-2016 01:41:22 | | / vostok.rs |


Извештаји појединих западних медија да су припадници ДАЕШ-а, односно Исламске државе, поред ликвидације 300 становника места Деир ел Зор још око 400 становникс отели и упутили на територију која је под контролом те организације, још једна су у низу манипулација у оквиру пропагандног рата против сиријског лидера Башара ел Асада.

Иза таквих лажних информација често стоји Сиријска опсерваторија за људска права, невладина организација са седиштем у Ковентрију, у Британији.

Командант сиријске војске у области Деир ел Зора у изјави за Спутњик је навео да ти извештаји нису тачни и да је сиријска војска у недељу ослободила подручје Багалије. Сиријска опсерваторија за људска права је киднаповане цивиле описала као суните и навела да је међу њима велики број жена и деце, као и чланова породица бораца блиских сиријском режиму.

Ту информацију за Спутњик је демантовао управник секције Међународне сарадње и културне размене Императорског православног палестинског друштва Олег Фомин. Он објашњава да је представнику Сиријске опсерваторије за људска права Рамију Абдул Рахманију основни циљ да угрози савезнике режима Башара ел Асада и Русије.

Према речима Фомина, то чиме се он бави је чисто психолошки, информациони рат — може га финансирати било која банка, али новац може долазити и из самог Ленглија, седишта ЦИА.

„Елементи објективне информације, које он некада сервира, ту служе као маска. Што се тиче његових наводних извора, уопште није искључено да су овде умешане и израелске службе, јер оне за то могу имати својих интереса. Код нас о томе нико не говори и не пише: а Израел је у првом реду заинтересован да дође до распада Сирије и претварање преосталих територија у некакве квазидржаве, с обзиром да је Асадов режим заправо главна сметња њиховом постојању“, каже Фомин.

О томе како добијамо информације о сукобима у Сирији, и ко их злоупотребљава, за Спутњик објашњава Душан Пророковић, Центар за стратешке алтернативе.

„Ми смо до сада имали четири канала за прикупљање информација из Сирије. Један је ишао од званичне сиријске владе и њега су најчешће преузимали руски медији. Други преко Сиријске опсерваторије за људска права, затим преко Турске и Израела. Последњих недеља се пуно тога пореметило, канал преко Турске је затворен, јер је изгледа та земља много више окупирана својим проблема. Истовремено, сиријска опсервација за људска права је доста изгубила на легитимитету“, наводи Пророковић.

Он указује да постоји проблем с класификацијом информација о томе шта се дешава у Сирији данас и са веродостојношћу података који долазе.

„Очигледно је да је пропагандни рат у току и можемо да наслућујемо шта следи. Обично иза пропагандног рата долази до ескалације војних сукоба“, истиче аналитичар.

На питање коме да верујемо, Пророковић за Спутњик каже да су се за сада као најпоузданији показали они извори који су долазили од званичних сиријских власти.

„Било је сакривања, било је претеривања. Углавном се радило о провереним подацима, али није било лагања. Када је реч о другим случајевима о информацијама које су долазиле преко Турске и преко Сиријске опсерваторије за људска права ипак је било лажи“, каже он и објашњава да постоје стране у сукобу којима је у интересу да се стање радикализује и да дође до ескалације војних сукоба.

„Имамо магловит али чини се известан почетак преговора о будућности Сирије. Све ово се користи како би се делегитимизовао Башар ел Асад“, закључује Пророковић.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут