Излазак Британије из ЕУ — балканизација Европе
Бивши британски државни секретар за европска питања Денис Мекшејн не искључује могућност иступања Велике Британије из ЕУ и наглашава да би то водило балканизацији Европе.
Он је у интервјуу бечком дневнику „Пресе“ казао да би „брексит“ био највећи акт самоизабране изолације у последњих пет векова британске историје.
„Добили би пет година хаоса и конфузије. Економија би претрпела велику штету, и то би био највећи поклон руском председнику Владимиру Путину и тзв. Исламској држави (ДАЕШ-у), ако би почело расформирање демократског центра Запада. Уместо европеизације Балкана добили би балканизацију Европе“, подвукао је Мекшејн.
Мекшејн је критиковао британског премијера Дејвида Камерона истичући да је земљу довео до амбиса из чисто партијскополитичких разлога.
Он је указао да су конзервативци под притиском због раста популарности популистичког УКИП-а, а истовремено торијевци су у протекле две деценије постали тако евроскептични да је Камерон веровао да није имао избор него да попусти захтеву за расписивањем референдума.
Истовремено је критиковао и ЕУ оценивши да Унија има проблем због слабог политичког руководства без храбрости и визија.
„Економија се гуши правилима, социјално партнерство не функционише, недостају инвестиције у инфраструктуру и будућност. Недостаје храброст да се грађанима каже да нема просперитета иза затворених граница“, поручио је Мекшејн.
Он је упозорио да би тесан резултат на референдуму о ЕУ био кошмар, јер би само продубио поделе, а и Шкотска не би прихватила „не“.
Према његовим речима, пресудно на референдум може утицати ако се привреда јасно изјасни за останак у ЕУ, и проевропски табор буде предводила инспиришућа личност.
„Британци уобичајено доносе одлуке прагматично судећи по сопственој материјалној добити“, казао је бивши државни секретар у влади Тонија Блера.