Непредвидиви Ердоган може послати војску у Сирију
Рат у Сирији улази у одлучујућу фазу: владине снаге побеђују опозицију коју подржавају Саудијска Арабија, Катар и Турска. Анкара је незадовољна неуспехом својих планова и може се одлучити на војну интервенцију, пише „Индепендент“.
Турска може отићи далеко у одбрани свог утицаја на догађаје у Сирији.
„Развој догађаја у наредним месецима вероватно ће одредити ко ће бити победник, ако ће изгубити у региону. Владине снаге сиријског председника Башара ел Асада напредују на неколико фронтова под заштитом руске авијације. Петогодишња кампања турског председника Реџепа Тајипа Ердогана за обарање Асада уз помоћ оружане опозиције, изгледа, ближи се поразу”, наводи се у чланку.
Последње године сиријски Курди и њихови одреди народне самоодбране изводе ефикасну војну операцију против терориста ДАЕШ-а. За то време Курди су успели да ставе под своју контролу половину територије на граници између Сирије и Турске и прекину линију снабдевања терориста. Курди су напредовали у свим правцима, затварајући северни део Сирије од Турске на делу између Тигра и Еуфрата. Ипак, Анкара је већ одредила „црвену линију“ и изјавила да неће дозволити јединицама да пређу на западну обалу Еуфрата. Један од лидера сиријских Курда Омар Шејмус, који тренутно живи у Европи, позвао је Курде да не прецењују сопствене снаге и сете се да је Ердоган непредвидив, пише лист.
Турска би могла да прихвати неуспех своје кампање као свршену ствар и призна да јој је веома тешко да оправда боравак своје војске на северу Сирије због протеста Русије и САД. Ипак, ако Анкара прихвати то као понижење, могла би се одлучити на војну операцију, сматра „Индепендент“.
„Ако лидер (Турске) не би био Ердоган, рекао бих да се Турци не би војно мешали (на северу Сирије), али пошто је на власти он, мислим да ће то урадити“, изјавио је француски експерт за међународне односе Жерар Шалијанд.
Ердоган има репутацију лидера који „повећава свој улог“. Директно војно мешање у Сирији би било ризично, али по мишљењу Жерара Шалијанда, Ердоган је потпуно способан на то, и чак ни Русија га не може зауставити. При томе, неки лидери Курда сматрају да би турски председник ушао у Сирију када је био оборен руски авион Су-24, да је то пожелео, пише „Индепендент“.
Док у сиријском рату побеђује војска Асада уз подршку Русије, Ирана и Либана, тројка сунистских држава — Саудијска Арабија, Катар и Турска, губи. Турска је последња регионална сила која може да да промени ток догађаја отвореном војном интервенцијом. Међутим, сиријску кризу стварно могу решити само Русија и САД, наглашава лист.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут