САД се плаше конфликта Саудијскe Арабијe и Турскe са Русијом
Сједињене Америчке Државе траже начине да одговоре своје савезнице Турску и Саудијску Арабију од војне операције у Сирији, чије извођење може да испровоцира озбиљан конфликт са Русијом, пише „Фајненшел тајмс“.
За већину земаља НАТО-а перспектива да држава-чланица Алијансе уведе војску у земљу у којој се бори велики број различитих снага, и у коју је увучена Русија, крајње је забрињавајућа, наводи се у чланку.
„Сукоб у Сирији се отима контроли. Ситуација у северном делу те земље може да промени ток читавог конфликта“, цитира лист научног сарадника истраживачког центра „Институт Блиског истока“ из Вашингтона Чарлса Листера.
Анкара и Ријад се плаше да се директно умешају у ситуацију у Сирији без одобрења Вашингтона, али их нервира што САД нису против руске кампање која има за циљ пружање помоћи снагама сиријског председника Башара ел Асада, пише „Фајненшел тајмс“.
Турска намерава да створи тампон зону ширине неколико километара дуж своје границе са Сиријом. То ће омогућити Анкари да контролише кретање сиријских Курда, што и јесте њена главна брига. Осим тога, стварање тампон зоне омогућиће „умереној опозицији“ да се одмори од борби са сиријском војском. Притом, Турска наставља да преко своје територије пребацује милитанте у Сирију, наводи лист.
Саудијска Арабија је забринута због наглог губитка утицаја на ситуацију у Сирији и на ток будућих мировних преговора. Ријад се посебно плаши свог главног супарника у региону — Ирана. Управо због његовог уздржавања Саудијци су у децембру створили „војну алијансу“ исламских држава, у коју су ушле 34 земље, пише „Фајненшел тајмс“. Краљевство је такође почело војне вежбе без преседана у којима учествује око 20 земаља, укључујући земље Персијског залива, Судан, Египат, Мароко, Јордан, Нигерију, Пакистан и Малезију.
Више саудијских чиновника је изјавило да Ријад разматра могућност операције на југоистоку Сирије — у близини јорданске границе, уз могуће учешће самог Јордана. Према изјавама чиновника, сиријска племена у источном делу земље и Саудијци већ су извели неколико извиђачких мисија у овом региону. Ипак, Саудијска Арабија прати политички курс Вашингтона када се ради о сиријском питању, и наглашава да ће извођење операције бити могуће само уз подршку међународне коалиције, наводи се у чланку.
Сам Вашингтон планира да током наредних месеци активније учествује у сиријској операцији против ДАЕШ-а. Осим тога, како се претпоставља, снабдевање „умерене опозиције“ оружјем је такође у порасту. Према њиховим речима, милитанти су почели да добијају оружје, укључујући минобацаче и савременију реактивну муницију, пише лист.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут