Турска против арапских партнера
Турски премијер Ахмет Давутоглу оштро је критиковао став арапских држава о ситуацији у Сирији, чиме је први пут дошло до мимоилажења ставова Турске и земаља Арапске лиге од избијања сиријске кризе.
„Један високи арапски политичар ме је питао зашто Турска не организује операцију на територији Сирије. Подсетио сам га на ситуацију у ирачком граду Башика. Зашто је онда Лига арапских земаља, када је Турска хтела да помогне Мосулу, осудила Истанбул и тражила да из тог ирачког града изађе сва турска војска? Ко ће нам дати гаранције да ће нас арапске државе подржати ако ми уђемо на територију Сирије“, рекао је Давутоглу за „Ал Џазиру“.
Бивши први заменик министра иностраних послова Турске и бивши посланик турског парламента Фарук Логоглу у интервјуу за Спутњик прокоментарисао је изјаве премијера, оценивши да се ради о веома важном показатељу који може да помогне схватању садашње специфичности односа Турске и арапског мира.
„Изјаве премијера који је током академске каријере изучавао арапске државе у атмосфери врло јасне напетости, која постоји у турско-арапским односима, сматрам врло опасним сигналом“, каже Логоглу.
Он сматра да је критика Анкаре у односу на арапске државе изазвана бројним разлозима. Као прво, историјским. Још од времена Османске империје између Турске и арапског света постоји, ако се може тако рећи, историјска борба за превласт.
„Са друге стране, до доласка на власт Партије правде и развоја, арапске државе су прихватале Турску као земљу коју би требало прихватати као пример. Турска је чланица НАТО-а, демократска и секуларна држава, на путу ка ЕУ… Тада су бројне арапске државе желеле да буду налик Турској. А сада се све променило и Турска више личи на арапске државе. Нажалост, Турска је сада постала држава на коју друге земље из региона не желе да личе“, закључује Логоглу.
Према његовим речима, Турска нема никаквих легалних и легитимних основа за било какву интервенцију или улазак у Сирију, с обзиром да са сиријске стране нема директне опасности. Ниједна арапска држава не би могла нити би требало да подржи евентуалну офанзиву на Сирију, закључује он.
На питање да ли постоје покушаји да се Турска увуче у регионални рат, Фарук Логоглу каже да оно што се сад дешава у Турској најпре личи на некакав торнадо. Епицентар овог торнада се, према његовом мишљењу, приближава Турској.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут