Тартуфи отпорни на радијацију
Резултати новог истраживања показују да тартуфи, једна од најскупљих деликатесних намирница, не апсорбују из земље опасну количину радиоактивних материја, пише научни часопис „Биогеосајенсес“.
Тим састављен од швајцарских и немачких научника открио је да тартуфи, који су обично међу најскупљим деликатесима, не складиште опасне нивое радиоактивних супстанци у поређењу са другим врстама гљива, наводи часопис „Биогеосајенсес“ позивајући се на резултате њиховог истраживања.
Научници су анализирали 82 бургундска тартуфа, прикупљена у Француској, Италији, Мађарској, Швајцарској и Немачкој током периода између 2010. и 2014. године. Тле у овим земљама није у потпуности здраво, с обзиром на нуклеарну катастрофу у Чернобиљу 1986, када се велика количина радиоактивних изотопа, попут цезијума-137, великом брзином проширила Европом.
„У сви тестираним примерцима откривена је занемарљива концентрација радиоактивног цезијума, чиме су сви ловци на тартуфе и њихови узгајивачи у већем делу Европе, а самим тим и ланци продавница и муштерије широм света, добили зелено светло“, наводи се у чланку.
Научници су објаснили да је у свим испитаним тартуфима вредност цезијума-137 била испод нивоа детекције, који износи 2 бекерела (мерна јединица за активност радиоактивног извора) по килограму, што је, према њиховим речима, далеко испод нивоа толеранције од 600 бекерела по килограму — што значи да су бургундски тартуфи безбедни за конзумирање.
Нејасно је и даље шта ове тартуфе чини далеко мање подложним радиоактивној контаминацији од других гљива. Научници који су спровели ово истраживање сматрају да је тајна у чињеници да тартуфи расту под земљом и имају јединствен механизам за апсорбовање хранљивих материја из земљишта. У сваком случају, да би се утврдио тачан разлог отпорности бургундских тартуфа на радијацију, неопходна су даља истраживања.