Археолози у Румунији открили потонули брод из другог века
Рониоци Баварског друштва подводне археологије открили су у делти Дунава у Црном мору у Румунији брод који је потонуо у 2. веку наше ере. О томе је саопштила агенција АГЕРПРЕС.
„Мислим да је ово веома важно откриће јер је брод одлично очуван“, рекао је на конференцији за медије директор друштва Тобијас Фледерер. „Ми смо већ подигли на површину део трупа брода ради детаљније анализе“, додаје он
На броду су рониоци-археолози из Немачке пронашли многобројне амфоре.
Баварско друштво подводне археологије и Институт за еко-музејска истраживања „Гаврило
Симион“ из града Тулча, који се налази на делти Дунава, потписали су ове године протокол о сарадњи.
Документ предвиђа стварање првог румунског центра подводних археолошких истраживања у Тулчи. Вредност пројекта који обухвата целу црноморску обалу Румуније, укључујући и делту Дунава, износи два милиона евра, изјавио је представник Института Џорџе Нуцу.
До данас су представници баварског друштва и румунског института заједно истражили обалу у области групе језера Разим-Синое, поред дакијске тврђаве Аргамум и острва Бисерикуце и у области тврђаве Новиодунум, такође на Дунаву.
Морски таласи одавно су на тим обалама избацивали античку керамику, коју је скупљало локално становништво. Археолози су тврдили да се на дну налазе потонули бродови, али се испитивања нису вршила због недостатка средстава.
Баварско друштво подводне археологије, основано 1984. године и које има око 70 људи, врши надзор подводних културних наслеђа Унеска.
Делта Дунава, у коју спада и део црноморске обале Румуније, од 1991. године улази у списак објеката светског природног наслеђа Унеска.