Доказано: Плавуше нису глупе

26-03-2016 05:03:39 | | / vostok.rs |


Резултати анализe података о коефицијенту интелигенције и социјалним успесима показали су се неочекиваним: ниво коефицијента интелигенције код плавуша у просеку је виши него код жена друге боје косе. Осим тога, плавуше су чешће генијалне.

Сарадник универзитета Охајо анализирао је статистику о успешности жена за последњих 50 година и дошао до закључка да плавуше не само да нису глупље од дама друге боје косе, већ да имају и већи коефицијент интелигенције и да међу њима чешће има генија.

Сва психолошка и социолошка истраживања последњих година сведоче да стереотипи веома утичу на запошљавање нових радника, разумевање старих и друге социјалне појаве, пише Џеј Загорски у листу Економик булетин.

„Наше истраживање убедљиво показује да плавуше не треба дискриминисати због њихове ’слабе‘ интелигенције“, наводи се у чланку.

Загорски је дошао до закључка, анализиравши податке о нивоу IQ, успесима у животу и другим социјално-економским параметрима који су били сакупљени 1979. године у САД анкетирањем неколико хиљада младих Американаца и Американки који су се родили крајем ’50-их и почетком ’60-их година.

Овај тест, како објашњава научник, спроводио се у „слепом“ режиму и тек кроз шест година, 1985. године, социолози су сакупили податке о боји косе и кожи учесника експеримента. То је омогућило Загорском да објективно оцени да ли су плавуше глупље, а црнке паметније од просечних жена.

Резултати су се показали прилично неочекиванима — ниво IQ код плавуша у просеку је 103,2 бода, што је најбољи резултат за све категорије жена. Црнке их одмах прате са просеком од 102,7 бодова. Црвенокосе учеснице експеримента су имале 101,2 бода, док шатиране — 100,5 бодова.

Са коефицијентом интелигенције преко 150, плавуше имају више шанси да буду генијалци, али је међу њима било и више жена са просечно ниским нивоом интелекта. Све ово указује да плавуше нису ништа глупље од жена друге боје косе, а некад их и превазилазе по интелекту.

Слични подаци су и код плавих мушкараца — њихов коефицијент интелигенције такође се није значајно статистички разликовао од развијености интелигенције код црних мушкараца — како сматрају научници, што је повезано.

У тренутку попуњавања анкете нису биране жене са природном бојом.

Зашто су се плавуше показале паметнијима од других жена? Загорски претпоставља да то може бити повезано са тиме што, како су показале касније анкете, већи број плавуша има кућне библиотеке него што их имају жене са другом бојом косе. Са друге стране, научници не поричу да у томе могу имати утицаја и генетски фактори које тек треба открити.