Обнављање Палмире коштаће стотине милиона евра
Ко ће и на који начин обнављати Палмиру, Унеско ће одлучити на заседању у понедељак. Организација је основала фондацију за реконструкцију древног града. Сада она располаже само са три милиона евра, а потребне су стотине милиона.
Стручњаци за позну антику већ су се латили посла. Они кадар по кадар проучавају снимке Палмире из квадрикоптера како би проценили размере разарања и предстојећег обнављања уништених објеката.
На улазу у Палмиру налазио се Храм Бела, врховног феничанског бога Сунца. Римљани су га заменили својим Јупитером. То је споменик архитектуре из 1. века.
Поред овог храма до августа 2015. стајала је Тријумфална капија, визиткарта Палмире. Према предањима, кроз ову капију у Палмиру је као победница ушла легендарна царица Зенобија, која је устала против власти Римљана и освојила Сирију и Египат.
Десно од главног пута налазио се још један објекат под заштитом Унеска — Храм Балшамина, бога неба. Њега су житељи арабијске пустиње молили да им донесе кишу. У петом веку храм је претворен у хришћанску цркву.
Све ове споменике непроцењиве вредности разорили су терористи ДАЕШ-а прошле године.
Уништене су и три погребне куле које се налазе у суседној долини гробница. Према једног верзији, терористи су покушавали да пронађу злато и драгоцености. Од чувара музеја Халида елАсада и његовог сина покушали су да извуку информације о томе где је благо сакривено.
„Хтели су да знају где су злато и драгоцености сакривени у Палмири. Рекли смо им да су главне вредности Палмире стубови, здања и статуе, а да злата нема“, рекао је Валид ел Асад, руководилац Музеја Палмире.
Због одбијања да сарађује с ДАЕШ-ом, терористи су убили познатог сиријског научника. Према речима његовог сина, део реликвија је Музеј Палмире успео да евакуише.
Оно што је преостало није толико разорено колико је опљачкано. Део стручњака сматра да су поједини кадрови на којима терористи руше статуе режирани ради скретања пажње.
„Кадрови које смо видели, на којима ДАЕШ демонстративно разара музеј или поједине објекте, мени су се чинили, као и стручњацима, донекле инсценирани“, каже Михаил Швидкој, представник председника Русије за међународну културну сарадњу.
Михаил Швидкој сматра да Палмиру и сада треба штитити од „црних копача“ и пљачкаша гробница, пре него што Унеско почне ту да ради.
Сиријски стручњаци из одељења за антику после првобитног прегледа говоре да је могуће обновити Храм Бела и Тријумфалну капију. За коначну процену Унеско мора у Палмиру да упути научну мисију.
„Припрема се хитна мисија Унеска коју чине водећи експерти управо за споменике позне антике. И ова мисија, сваки члан ове мисије, пише свој индивидуални извештај у којем се указује шта је потребно урадити прво, друго, треће, како извести рестаурацију, које стручњаке позвати — све до потребног буџета“, каже стручњак Унеска Алексеј Лидов.
Унеско има строга правила. На брзину изведена реконструкција може да доведе до искључивања споменика са списка културне баштине.
Према речима Алексеја Лидова, Палмира има одличне шансе да остане у регистру Унеска ако се имају у виду квалификованост и марљивост руских стручњака. За то ће, додуше, бити потребно најмање пет до седам година.
Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут