Британски медији: Украјински ловац могао да обори МХ-17
Малезијски „боинг 777“, који се срушио на лето 2014. године изнад Украјине, могао је да буде оборен ракетом типа „ваздух-ваздух“, лансираном из украјинског борбеног авиона, наведено је у новом документарцу Би-Би-Сија, који би требало премијерно да буде приказан почетком маја.
Према подацима листа „Дејли мејл“, у корист ове верзије сведоче коментари очевидаца авионске несреће које су oкупили аутори филма.
„Било је лето, време прикупљања усева. Чули смо експлозију. Прво смо помислили да смо видели црни дим и два авиона, мале као сребрне играчке. Један је летео право, а други се окренуо, када смо чули експлозију и полетео је у супротном правцу од оног из којег је дошао“, наводи лист речи Наташе Беронине.
Према речима другог очевица, пре експлозије људи наводно чак и нису видели ракету у ваздуху.
Поред тога, према подацима „Дејли мејлa“, у филму би могла да буде приказана верзија о томе да је узрок трагедије могла да буде и „терористичка операција“ коју је припремила ЦИА.
На сајту британског телевизијског канала Би-Би-Си у овом тренутку нема информација о филму.
Путнички авион „боинг 777“ Малезија ерлајнса, који је летео на линији МХ-17, срушио се 17. јула 2014. године на небу изнад Доњецка.
Кијев је за ову трагедију оптужио устанике у Донбасу, који су ове оптужбе одбацили, саопштивши да немају војну технику за обарање авиона на тој висини.
Неколико дана касније САД су саопштиле да имају доказе о томе да су авион оборили устаници, али никакве податке до сада Вашингтон није представио.
Министарство одбране Русије је још 21. јула 2014. године објавило податке објективне контроле о ситуацији на територији Доњецке области пре рушења „боинга“, који сведоче о томе да је на дан трагедије авион био у зони дејстава ракетних комплекса „бук“ украјинске армије, а пре катастрофе на три до пет километара од авиона примећен је украјински војни авион, вероватно, Су-25.
Савет за безбедност Холандије 13. октобра 2015. објавио је закључке истраге о авионској несрећи. У извештају је наведено да је пад авиона изазвала експлозија с леве стране. Према извештају, експлозију је изазвала ракета лансирана из система „бук“.
Заменик „Росавијације“ Олег Сторчевој рекао је да сумња у доказе које је представио Савет за безбедност Холандије.
Истрага руских стручњака је омогућила да се утврди да закључци холандске стране нису веродостојни. Ови подаци били су послати у писму председнику Савета за безбедност Холандије Тјибе Јустра.
Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут