Американци забринути због индијских ракета-носача

25-04-2016 08:26:14 | | / vostok.rs |


Успеси Индије у области космичких технологија изазива забринутост америчких приватних компанија које страхују да ће их јефтине индијске ракете-носачи потиснути с тржишта.

Посебно је популарна индијска ракета-носач ПСЛВ. Помоћу ње је лансирано 40 сателита за 19 земаља.

Прва четири америчка сателита ПСЛВ је лансирала у орбиту 2015. године, а у наредне две године планирано је да се лансира још 12.

Приватне америчке аерокосмичке компаније говоре о томе да индијске ракете-носаче субвенционише држава, због чега имају неправедну предност.

„Страховања због коришћења индијских носача ракета не тичу се толико преношења стратешки важних технологија пријатељској демократској земљи, колико чињенице да је степен субвенционисања индијских ракета такав да други учесници тржишта могу да буду истиснути тако ниским ценама“, изјавио је извршни директор Фонда Спејс фондејшен Елиот Пулхем.

„Наша федерација иступа против помоћи иностраним произвођачима носача ракета које субвенционише влада, укључујући Индијску организацију за космичка истраживања. Ми смо против њиховог присуства на тржишту поред америчких компанијама“, нагласио је председник Федерације за комерцијалне космичке летове Ерик Столмер.

Индијске ракете-носачи четири пута су јефтиније од својих америчких пандана. Поред тога, у САД се сателити производе брже него што америчке компаније могу да их лансирају.

Политиколог Шрирам Чаулија изјавио је у интервјуу за РТ да ће прекид сарадње с Индијом у овој сфери Америци донети само губитке.

„Могућности Индије расту. Негативне протекционистичке тенденције САД нас неће зауставити. Они ће бити на губитку ако прекину сарадњу с Индијом: количина америчких сателита превазилази могућности њиховог лансирања“, изјавио је Шрирам Чаулија у интервјуу за РТ.

„За нашим ракетама-носачима постоји потражња и ми је задовољавамо. Американци треба пажљиво да прате ситуацију. Индија је спремна да им пружи нове могућности“, рекао је Чаулија.

Он је додао да се нада да Американци неће забранити коришћење индијских ракета јер то одговара америчким компанијама.