Египатска Атлантида: Артефакти из древног подземног света
Предмети из два изгубљена подземна града који су недавно откривени на египатској обали откривени су за јавност на великој изложби Британског музеја.
Подводни француски археолог Франк Годио открио је 2000. године „Тонис-Хераклион“ и „Канопус“ који су били потопљени у ушћу Нила више од хиљаду година након што их је прогутало Средње море и покрио песак.
На изложби ће бити приказано више од 200 фантастично очуваних проналазака из древних градова, укључујући и 5,4 метра високу гранитну статуу Хапија — бога поплава Нила и 1200 година стару статуу грчке богиње Изиде.
Годио, који је председник Европског института за подводну археологију (основану 1987), ископао је више од десет историјских рушевина пре него што је 1996. године обратио пажњу на откривање изгубљеног египатског света који је по величини једнак Паризу.
Међутим, Годиоов рад је далеко од завршетка. Овај 68-годишњак процењује да је до сада открио свега пет одсто потопљеног света.
„Помпеја је веома мали град. Археолошка ископавања у Помпеји су започета у 18. веку, а она још увек није у потпуности ископана. Тонис-Хераклион покрива површину три пута већу од Помпеје“, изјавио је Годио за „Телеграф“.
Још увек није познато шта је довело до уништења ових градова, иако је Годио за „Гардијан“ рекао да је њихов нестанак највероватније проузрокован сеизмичким силама.
“Colossal statue of the god Hapy. Thonis-Heracleion, Egypt, 4th century BC. Maritime Museum, Alexandria.” pic.twitter.com/krwUrWfbT8
— IG: matt.rose_ (@mlwrose) March 9, 2016