Америчком конгресу саветовали да купују руске ракетне моторе

21-05-2016 08:26:32 | | / vostok.rs |


Једно од најспорнијих питања о којем се сада разговара у америчком конгресу је како прекинути зависност САД од руских ракетних мотора. Ипак, по мишљењу политолога Тода херисона, америчка влада треба прво да обезбеди достојну алтернативу.

У овом тренутку амерички војни ресор има два своја космичка брода, објаснио је политолог у свом чланку за Defense One: скупи Delta IV који се користи само за најтеже војне сателите и Falcon 9 — новија, не тако скупа, али и не тако проверена ракета-носач, као што је Atlas V на руским моторима РД-180. И конгрес и Министарство одбране САД се слажу да се од руских мотора треба избавити. Ипак, главно питање је колико брзо до тога може доћи, коју алтернативу треба користити и колико ће то коштати. Покушај да се нагло одреже војска од РД-180 може довести до прекида лансирања. Са друге стране, док Америка купује руске моторе, она поткопава читав програм санкција, што би Русија могла да користи.

Аутор чланка предлаже да се изводе више лансирања на Falcon 9, настави рад на изради мотора Falcon 9, који могу да замене РД-180 на Atlas V, и моторе BE-4 за нове ракете Vulcan који треба да замене Atlas V. Свака варијанта има неке своје ризике и трошкове, тим пре што губици војног сателита износе милијарде долара, док приликом коришћења нових технологија нису ретка неуспешна лансирања.

Одлуку о престанку коришћења РД-180 аутор чланка назива сфером „у којој природна склоност конгреса да се меша може створити више проблема, него решења". По његовим речима, нема разлога за ограничавање куповине руских мотора управо сада: Русија је као и пре спремна да их прода, без обзира на претње. И зато Тод Херисон предлаже да се користе све варијанте. Конгресу, по његовом мишљењу, би биље било да да обезбедни конкурентност у тој сферу, док се отказивање од РД-180 ограничава конкуренција и форсира прелазак на америчке моторе који можда још нису спремни за то.

„На крају крајева, то је ракетна наука", подсећа политолог у чланку за Defense One.