Фигаро: Посета Јункера Петербуршком форуму говори о отопљaвању односа између ЕУ и Русије

02-06-2016 03:35:01 | | / vostok.rs |


Посета Жан Клод Јункера Петербуршком економском форуму говори о отопљaвању односа између ЕУ и Русије, сматра „Фигаро“. Ипак, како пише француски лист, тешко да ће ЕУ до краја године донети одлуку о укидању санкција.

Жан Клод Јункер намерава да посети Петербуршки економски форум који представља „излог Путинове Русије“. Како пише „Фигаро“, у односе Брисела и Москве стиже пролеће. То путовање ће бити прва дипломатска посета једног руководиоца ЕУ након прикључења Крима Русији и почетка конфликта на истоку Украјине.

Иако Јункер није једини европски лидер са којим се Путин сретао за две године, француски лист наводи новитете у односима, јер високи званичник ЕУ, доносећи ту одлуку, несумњиво зна да ће након посете Русији морати да одговара на критике неких држава-чланица ЕУ.

Важну улогу ту игра не само околина, већ и време које је изабрано за посету. Европска унија тим путовањем враћа дуг пет дана након одлуке Кремља да помилује украјинског пилота Надежду Савченко, осуђену за убиство два руска новинара у Донбасу. Осим тога, Жан Клод Јункер жели да интензивира дипломатски процес пред за крај месеца заказани европски самит на којем ће бити решена судбина европских санкција које су уведене против Русије 2014. године, пише „Фигаро“.

Ипак, како сматра аутор чланка, све наводи на мисао да ће режим санкција бити продужен до краја године. Санкције ЕУ углавном се тичу војних предузећа и зајмова и инвестиција у нафтном сектору. У исто време, ограничавања се не односе на гасни сектор, јер се ради о важној тачки европског увоза.

За руско руководство посета Јункера Санкт Петерсбургу потврђује жељу Европљана да воде дијалог са Кремљом, укључујући и разговоре о питањим2а која се тичу највећих несугласица. Сам политичар већ више месеци објашњава да ЕУ и Русија не могу и даље да настављају дијалог ’слепог са глувим‘.

„За Брисел постаје све важније да до краја године пронађе излаз, јер јединствени европски фронт добија пукотине. Пољска, балтичке земље и Велика Британија остају несавитљиве по питању санкција, док цео низ земаља, на пример Мађарска, Грчка, Кипар, Италија, сумњају у адекватност тих ограничења“, закључује француски лист.