Шта изазива коњуктивитис и како се он лечи

07-05-2014 10:10:29 | | kodren.com/ mojenovosti.com |

Коњунктивитис је упала слузокоже која обалаже унутрашњу страну капака. Ова упала се чешће јавља код деце и изазивају је вируси и бактерије, такође паразити, гљивице, алергије, иритације прашином и димом. У ризичну групу спадају и особе које у дужем временском периоду носе контактна сочива.

Који су најчешћи симптоми коњунктивитиса?

Најчешћи симптоми коњунктивитиса или болести црвених очију су сузење очију, црвенило, као и свраб и пецкање. Оболелима смета светлост и имају осећај присуства страног тела у оку, а може се јавити и оток капака. Дешава се да су очни капци слепљени приликом буђења.

Врсте коњунктивитиса

Постоји много врста и подврста болести црвених очију. Основна подела је на бактеријски, вирусни и алергијски коњунктивитис. Такође, може да буде акутни и хронични, неонатални и гигантопапиларни коњунктивитис.

Бактеријски коњункивитис

Бактеријски коњунктивитис изазивају бактерије стафилококус аурус, стрептокок пнеумониа и хемофилус инфлуенца. Знаци су црвенило и оток, жутозелени секрет који се скупља током спавања, па су очни капци слепљени приликом буђења. Оболелим особама смета светлост и имају осећај боцкања и присуства страног тела у оку. Прво се испољава на једном, па прелази и на друго око. За лечење се користе антибиотске капи.

Вирусни коњункивитис

Знаци ове врсте коњунктивитиса су оток капака, пецкање и осећај присуства страног тела у оку, појачано лучење суза и слузав секрет. Вирусни коњунктивитис је веома заразан и најчешће траје 7-10 дана. Често је „удружен“ са упалом грла и температуром, а реч је о фарингокоњунктивслној грозници.

Алергијски коњунктивитис

Алергијски коњунктивитис изазивају алергени. Најчешће се јавља сезонски, а симптоми су оток капака, пецкање у оку, појачано сузење, црвенило и беличаст секрет. Најбоља превенција је избегавање алергена.

Акутни гонококни коњункивитис

Акутни гонококни коњункивитис јавља се на оба ока, а узрокован је бактеријом гонококом. Симптоми су црвенило, оток капака и гнојни секрет. Акутни гонококни коњунктивитис се може јавити код беба (током проласка кроз порођајни канал мајке која је заражена), а одрасли се могу инфицирају преносом са зараженог гениталног или у коњункивитис ринарног тракта.

Хронични бактеријски коњункивитис

Симптоми хроничног бактеријског коњункивитиса су пецкање, црвенило ока, осећај присуства страног тела у оку, красте на капцима, па и губљење трепавица. За лечење се користе вештачке сузе и антибиотски медикаменти.

Неонатални коњунктивитис

Неонатални коњунктивитис изазива бактерија хламидија и јавља се код новорођенчади 5-10 дана после рођења. Препознатљив је по црвенилу очију, лепљивом секрету и отоку капака.

Гигантопапиларни коњунктивитис

Гигантопапиларни коњунктивитис настаје након дугог периода ношења контактних сочива (најчешће меких). Препознатљив је по бубуљицама на унутрашњој површини капка, секрету и сврабу који се јавља после скидања контактних сочива. Узрочници су бројни: иритација горње слузокоже капка ивицом сочива, реакција на материје које се накупљају на сочиву, алергија на материјал од којег је сачињено…

Како се лечи коњунктивитис

Лечење коњунктивитиса зависи од врсте. За лечење бактеријског коњунктивитиса се преписују антибиотске капи за очи. Осим тога, очи треба испирати физиолошким или раствором борне киселине. Такође, очи се могу испирати и чајем од камилице. За лечење вирусног коњунктивитиса користе се такође раствори за испирање ока, као и капи. У случају алергијског коњунктивитиса треба лечити алергију. Код акутног гонококног коњунктивитиса треба испирати око топлим физиолошким раствором и укапавати раствор пеницилина под надзором лекара. Вештачке сузе и топле облоге се препоручују код свих врста коњунктивитиса.

Превенција

Редовно прање руку је основна превентивна мера. Не треба додиривати очи рукама и позајмљивати козметику другим особама. Такође, потребно је избегавати заједничку употребу пешкира и препарата за очи. Чим се јаве први симптоми коњунктивитиса, треба се јавити лекару који ће одредити терапију.

Аутор: Маја Стојановић