Вежба НАТО снага „Анаконда-16“ брине руководство НАТО-а због могућег погоршања односа са Русијом

08-06-2016 10:01:29 | | / vostok.rs |


Масивне војне вежбе „Анаконда-16“ које су почеле у Пољској брину руководство Северноатлантског пакта због могућег погоршања односа са Русијом, пише Шпигел позивајући се на представнике НАТО-а.

У седишту НАТО-а сматрају да су војне вежбе „превише очигледно усмерене према Русији“. Упркос напетости у односима са Москвом, током вежби се „беспотребно игра по сценарију правог рата“, наводи Шпигл. Осим тога, извођење маневара уочи самита НАТО-а у Варшави значи отићи у крајност, сматрају у НАТО-у.

Формално, „Анаконда“ је национална војна вежба, али под притиском Варшаве у њој учествују скоро све чланице НАТО-а, пре свега САД.

„За пакт овај тренутак није најсрећније изабран: у време кад у Бриселу наглашавају да намеравају да обнове дијалог са Москвом, у Пољској се играју рата“, наводи лист.

Иза кулиса, представници земаља НАТО-а, укључујући и Немачку, „покушавају да умире Пољаке“, али нова пољска влада се „стриктно придржава свог антируског курса“. Многи страхују да би Пољска могла „политички да отрује“ јулски самит НАТО-а у Варшави.

Неслагања су се појавила и током недавне посете генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга Пољској. Док је Столтенберг говорио о размештању јединица НАТО-а у Пољској по принципу ротације, председник Анджеј Дуда захтевао је успостављање сталних база. А када је генерални секретар поносно објавио да ће у Пољску бити упућен невиђен број војника, оспорили су га да о том броју још треба да се расправља.

Осим тога, управо Пољска је позвала Грузију и Украјину да учествују у војној вежби. Ове земље настоје да постану чланице НАТО-а, али у самом пакту одбацују ту идеју делимично и да не би „иритирале“ Русију. „Међутим, Пољаци се не слажу са тим. Оснивачки акт Русија—НАТО Варшава је прогласила застарелим“, додаје Шпигл.

„Из перспективе Берлина, Варшава намерно провоцира“, наглашава немачки лист.

Пољска страна успела је да изнервира и Немачку, оптужујући је за наводно блокирање транзита америчке војске. Немачка влада „није била одушевљена“ и није случајно да у војним вежбама „Анаконда 16“ учествује само 400 војника из Немачке. Укупно у вежбама учествује 31.000 војника из 24 земље.