Британија у шоку пред референдум, припреме у сенци убиства
Мање од недељу дана пре гласања које ће бити одлучујуће за судбину Велике Британије, али и Европске уније, Британци су у шоку након што је лабуристичка посланица Џо Кокс убијена на улици, што је пореметило кампању и изазвало мук и у табору за излазак земље из ЕУ и међу заговорницима останка.
Јучерашњи догађај је, оцењује париски „Фигаро“, крајње шокантан у земљи у којој се ретко дешавају напади ватреним оружјем, која има веома строг закон о поседовању таквог оружја и ригорозне контроле на границама које ограничавају кријумчарење оружјем.
Личност и животни пут 41-годишње посланице и мајке двоје мале деце, која је убијена јуче у својој изборној јединици на северу Енглеске, толико су пуни симбола да је јучерашњи инцидент жестоко уздрмао припреме за гласање 23. јуна, чак независно од још непознатих мотива њеног убиства, наводи француски „Монд“.
У јеку жустре и све напетије кампање, у тренутку када су, према анкетама, грађани спремнији да гласају за излазак из ЕУ, Британија је одједном занемела, при чему су и присталице останка у двадесетосмочланом блоку и поборници његовог напуштања обуставили активности, а заставе на Вестминстерској палати су спуштене на пола копља.
Премијер Дејвид Камерон, који тек што је стигао на Гибралтар, отказао је одмах састанак који је требало да држи у оквиру кампање, а истовремено је и његов противник на челу табора који се залаже за „брегзит“ Борис Џонсон прекинуо предреферендумске активности чим је чуо страшну вест о убиству Коксове.
У земљи у којој парламент представља свето место демократије, али где референдумска кампања све више поприма ксенофобне тонове, убиство проевропски оријентисане посланице и заговорнице права избеглица пред вратима њене изборне јединице звучи као окрутна опомена, оцењује „Монд“.
Иначе, јуче је први пут анкета забележила предност гласача који желе да изађу из Уније, показавши да је 53 одсто Британаца за излазак из ЕУ, док је 47 одсто за останак у ЕУ.
Такав резултат сматра обесхрабрујућим председник Европског савета Доналд Туск, док је председник Европске комисије Жан Клод Јункер изјавио да, уколико Британци буду гласали за излазак из ЕУ, Унији „не прети смрт“, али да би то означило почетак периода глобалне несигурности.
На негативне одјеке евентуалног гласања за излазак из Уније упозорио је и немачки министар спољних послова Франк Валтер Штајнмајер, рекавши да би то уздрмало тај блок и захтевало би координисане напоре како би се осигурала безбедност.
И САД позивају Британце да на предстојећем референдуму гласају за останак у Унији, наводећи да је то чланство важно за безбедност и стабилност.
Упозорења не мањкају ни што се тиче економских последица опредељивања Британаца за иступање из двадесетосмочланог блока, па је тако немачки економски институт ДИВ прогнозирао да ће повлачење Британије из ЕУ вероватно довести до виших извозних царина, пада немачког извоза и обарања привредног раста највеће европске економије за пола процентних поена у наредној години.
Међународни монетарни фонд (ММФ) упозорио је јуче да би британско изгласавање раскида са Унијом следеће недеље могло да потисне привредни раст и ослаби односе који повезују чланице еврозоне.
Истовремено, Банка Енглеске је поново упозорила на то да референдум представља потенцијално „највећи ризик“ за светска тржишта.