Да ли ће Обама бомбардовати сиријску војску

19-06-2016 09:30:21 | | / vostok.rs |


Западни медији саопштили су да је амерички председник Барак Обама добио „затворени“ меморандум Стејт департмента САД који је потписало педесетак сарадника дипломатског ресора. Дипломате инсистирају на томе да се прекине нарушавање примирја у Сирији, за шта је, сматрају они, неопходно бомбардовање положаја владине армије.

Аутори писма сматрају да ће само почетак борбених дејстава против Дамаска помоћи да се победи терористичка организација ДАЕШ.

Амерички државни секретар Џон Кери, иако је признао да није упознат са садржајем документа, назвао га је „важним саопштењем“ које он „веома поштује“.

У овом тренутку америчка војска бомбардује само положаје бораца ДАЕШ-а. Поред тога, незнатне снаге специјалних јединица учествују у копненој операцији, ограничавајући се на улогу саветника курдских одреда који јуришају на град Манбиџ у провинцији Алеп.

Став Русије је непромењен — у Москви сматрају да је једина легална власт у Сирији данас влада Башара ел Асада, о чијој будућности треба да одлучује сам сиријски народ.

Како ће поступити Обама?

Могућност да се амерички председник сложи са аргументима дипломата и да нареди бомбардовање сиријске владине војске у случају да наруши прекид ватре потпуно је искључена, убеђен је потпредседник Међународне друштвене фондације „Експериментални стваралачки центар“ Јуриј Бјалиј. Ипак, не може се искључити могућност да војска и специјалне службе врше провокације, упозорава он.

„Обама ни у ком случају неће поздрављати такве ствари. Друга је ствар ако одређени део војне команде сматра свог председника ’слабићем‘, онда такви напади могу да буду изведени и без његове наредбе. Бела кућа је у Сирији у пат-позицији, а одређени део америчке политичке елите сматра да без великих провокација она не може да се разреши“, објашњава Бјалиј.

Опасност да дође до војног сукоба са Русијом, према његовим речима, узима се у обзир и дозвољена је. Поборници те тактике су, наводи аналитичар, пре свих, бивша државна секретарка САД Хилари Клинтон, један од главних кандидата за америчког председника.

„Обама припада оном делу политичког естаблишмента који не мисли тако и који је уверен да не треба изазивати ’руског медведа‘, због тога што у том случају Москва не би могла да не одговори, а ставити цео свет на ивицу војног безумља они не желе“, сматра стручњак.

Обама би могао да услиши захтев сарадника Стејт департмента, али врло опрезно и у врло ограниченим размерама, сматра стручњак за Блиски исток Александар Шумилин.

„Ако Обама и примени силу против Асадове армије, то ће бити врло ограничено и селективно. И то ће бити крајња варијанта која ће више подсећати на претњу од промене снага, него на борбена дејства великих размера“, каже аналитичар.

На тај начин амерички председник, чија овлашћења истичу за неколико месеци, може да покуша да одједном реши два политичка задатка: да подржи Хилари Клинтон и да истовремено поправи свој имиџ непоузданог, слабог, не баш самоувереног лидера, сматра Шумилин.

Актуелни домаћин Беле куће не може да нема у виду какав би међународни одјек могло да има бомбардовање положаја сиријске армије лојалне влади, каже руководилац Центра за војно прогнозирање Анатолиј Циганок.

„Није реч само о реакцији Русије, него и о могућности да реагују Уједињене нације које такав чин могу да оцене као претњу миру и стабилности на целој планети. Да не говоримо о реакцији арапског света који би услед тога био потпуно расцепљен. Мислим да ни НАТО не би био усхићен због те нове ескалације напетости“, убеђен је Анатолиј Циганок.

Према његовом мишљењу, Вашингтон не може да не узме у обзир и то да је Москва повезана са Дамаском чињеницом да указује војну помоћ Сирији. Напади на владине снаге, ко год да их изводи, морају бити схваћени као директна агресија против те земље, а Русија ће једноставно бити принуђена да одговори на њих, макар на дипломатском нивоу. Нема, међутим, никаквих гаранција да се то не би завршило директним војним сукобом руске и америчке војске.

Александар Шумилин, међутим, сматра да би и сами напади и њихове последице били веома ограничени.

„Вербална реакција Русије, разуме се, у критичном тону — тешко да би се ишло даље од тога јер је Москва веома свесна тежине последица војног одговора америчкој војсци. Уопште, убеђен сам да ће се Русија постарати свим снагама да спречи такав развој догађаја, користећи свој утицај да убеди Башара ел Асада да поштује примирје“, сматра Шумилин.

Јуриј Бјалиј, међутим, сматра да Русија једноставно неће моћи да не д адекватан војни одговор Сједињеним Америчким Државама у случају да њихова војска нападне снаге сиријских власти. То може да доведе планету на ивицу трећег светског рата, упозорава стручњак.

„Русија не би могла да не одговори. И Русија има чиме да одговори. А не може се предвидети како би се даље развијала ситуација“, каже Бјалиј.

Анатолиј Циганок, као војни стручњак, подсећа на још једну околност. Напади на положаје сиријске армије у области Алепа могу да ослабе Асадову војску, што би одблокирало снаге ДАЕШ-а, опкољене у тој области. А то директно противречи циљевима које САД декларативно заступају у Сирији.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут