Берлин и Париз стварају „европску супердржаву“
Пољска државна телевизија ТВП тврди да Француска и Немачка припремају пројекат стварања „европске супердржаве“ који треба да замени ЕУ. Новинари се позивају на документ који ће шеф немачке дипломатије Франк Валтер Штајнмајер наводно данас представити на састанку Вишеградске четворке (Чешка, Пољска, Словачка и Мађарска) у Прагу.
На сајту телевизије је објављен документ на девет страница који је, наводно, припремио Франк-Валтер Штајнмајер и Жан-Мар Ејро.
ТВП тврди да пројект предвиђа стварање „јединствене европске државе, која би зависила од данас најјачих играча у ЕУ“.
Земље-чланице ће фактички изгубити право на сопствену војску, специјалне службе, кривични кодекс, посебни порески систем — укључујући порезе, сопствену валуту или централне банке које могу да омогуће „реалну заштиту финансијских интереса државе“, навела је телевизија.
Осим тога, државе које уђу у нови савез ће „изгубити контролу над сопственим границама и процедурама пријема и пресељења избеглица на њихове територије“. Предвиђа се и увођење јединственог визног система и вођење заједничке спољне политике.
„Наше државе деле заједничке предиспозиције и заједнички скуп вредности које дају основу за још ближи савез између наших држава. Зато ћемо тежити политичком савезу у Европи и позвати друге Европљане да учествују у њему“, цитира телевизија преамбулу документа.
Касније је пољски министар спољних послова Витолд Вашчиковски предлог о стварању такозване европске супердржаве назвао рецептом за распад ЕУ. Притом, он је изјавио да је један број предлога разуман.
Саопштења о новом наддржавном савезу у Европи појавила су се након референдума у Великој Британији, на ком је већина грађана гласала за излазак из Унијe.
ЕУ да размисли о сталним поморским снагама
У документу названом „Јака Европа у свету неизвесности", како наводи Ројтерс, главна пажња посвећена је питањима безбедности и одбране. Немачка и Француска предлажу да се склопи Споразум о европској безбедности који би обухватио све аспекте безбедности и одбране којима се баве на европском нивоу. Еро и Штајнмајер сматрају да ЕУ треба да има могућност да ефикасније планира и спроводи цивилне и војне операције, а „у случају потребе земље ЕУ треба да размотре стварање сталних поморских снага".
Министри су подсетили да је један од основних изазова у сфери безбедности за ЕУ била миграциона криза, а за решавање тог и других проблема везаних за миграције неопходно је, како сматрају, обједињавање напора.
„Осигурање безбедности спољних граница више није задатак појединачних држава, већ заједничка одговорност. Уверени смо да ЕУ треба да формира прву на свету мултинационалну службу обалске и пограничне заштите", навели су министри.
Трећи правац, по њиховом мишљењу, треба да буде област економије где су неопходне мере за подршку раста и сарадње земаља чланица у стратешким секторима као што су енергетика, дигиталне технологије, истраживачки рад и иновација.
Министри такође признају да је заједничка европска валута недовољно отпорна на спољне шокове и унутрашње проблеме земаља ЕУ и с тим у вези сматрају да је неопходно усавршавање евро зоне.